AZERBAYCAN BAYRAĞININ STADA ALINMAMASI SKANDALDIR

Bursa'da oynanan Türkiye-Ermenistan milli maçında bayrak krizi yaşandı. FIFA Türkiye-Ermenistan karşılaşmasına 'Azerbaycan bayrağının sokulmaması' yönünde karar verdi ve Azerbaycan bayrağı stada alınmadı. FİFA 'Azerbaycan bayrağı gelirse maçı iptal ederim' tehdidinde bulunurken, basın tribününde Ermeni gazeteciler bayrak açıp tezahürat yaptı. Maç öncesi stat girişinde Azerbaycan bayraklarının toplanması seyircilerin tepkisine yol açtı.

Türkiye-Ermenistan ilişkileri açısından bu maça anlayamadığımız ölçüde büyük önem atfedilmekteydi. Hatta Türkiye’nin dış politikası tamamen Türkiye ile Ermenistan arasında yapılacak maça odaklanmıştı! Azerbaycan bayraklarının stada sokulup, sokulmaması konusu ise günlerdir polemik konusu olmuştu. Ancak, hangi görüşler neticesinde olduğu anlaşılmaz bir şekilde FIFA skandal bir karara imza atarak, kardeş Azerbaycan bayrağının stada alınmasını yasakladı. Böylece AKP’nin elini rahatlatmış oldu.

 

Bu, AKP iktidarının Ermeni açılımı konusunda düştüğü aczin fotoğrafıdır. Ermenistan’a şirin görünmek adına, Azerbaycan bayrağının yasaklanmasını arzulayan zihniyet, dış politikada ne kadar teslimiyetçi hareket ettiğini de ortaya koymuştur. Azerbaycan bayraklarının Ermenistan ile ilişkilere zarar vereceğine inanan bu zihniyet; kardeşlerimizi kırdığımızın, küstürdüğümüzün farkında bile değildir. “Ne pahasına olursa olsun” Ermenistan ile iyi ilişkiler kurmaya çabalayanlar, sonuçlarını iyi hesaplamadan bir serüvene doğru yol almaktadır.

 

FIFA’nın bu maça özel böyle bir karar almasının hiçbir mantıklı izahı yoktur. Yıllardır Türkiye’ye dışarıdan müdahaleler yapıldığı ve Türkiye’nin bağımsız hareket edemediği söylenmektedir. İşte bu söylemlerin doğruluğu dün akşamki maçta bir kez daha kanıtlanmıştır. Çünkü Türkiye’ye dışarıdan yapılan müdahale Türkiye-Ermenistan milli maçında bir kez daha ayyuka çıkmıştır.

 

Türkiye-Ermenistan ilişkileri spora endekslenmiş, spora adeta siyaset bulaştırılmıştır. İki ülke arasındaki maçın siyasi bir zemine taşınması birçok kesimi rahatsız etmiştir. Türkiye’nin komşularıyla yaşadığı sorunlar ya da dış politikaya ilişkin hassasiyetler futbol maçlarıyla aşılacak bir durum değildir. Kardeş ülke Azerbaycan topraklarının işgal edilmesi gibi çok büyük bir sorun ortada dururken, bu maçta protesto amacıyla Azerbaycan bayraklarının açılmasından daha doğal ne olabilir ki?

Ülkeyi yönetenlerin milli menfaatler söz konusu olduğu zaman daha duyarlı davranması ve ülkemiz lehine hareket etmesi zorunludur. Elbette komşularımızla iyi ilişkiler geliştirilmesi hepimizin isteğidir. Ancak şu da açıkça görülmelidir ki; Dağlık Karabağ işgali ve sözde soykırım iddiaları çerçevesinde ilişkileri normalleştirmek ancak tavizlerle olur. Ne yazık ki, bu iktidar taviz üstüne taviz vermektedir.

 

Siyasi erk’in artık teslimiyetçi görüntüden bir an önce çıkması gerekmektedir. Azerbaycan bayrakları’nın stada sokulmaması ile oluşan bu nahoş durumun telafisi, ancak taviz vermemekle mümkündür. Türkiye’nin bir adım atabilmesi için karşı taraftan da bir adım atılması gerekir. Bağımsız bir ülke olan Türkiye’nin bir eyalet olmadığı her fırsatta gösterilmelidir. Öte yandan maç öncesi Bursa’lı vatandaşlarımıza beş bin adet Azerbaycan bayrağı dağıtarak, milli hassasiyetlere sahip çıkan Kamu-Sen İl Temsilciliğimizi tebrik ediyor, milletimiz adına teşekkür ediyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.