KAMU ÇALIŞANININ UMUDU YİNE SON GÜNE KALDI
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, memur maaşlarına yapılacak zam konusunda henüz taleplerinin karşılandığı bir noktanın yakalanamadığını belirterek, ''Umudumuzu son dakikaya kadar koruyoruz'' dedi.

Akyıldız, toplu görüşmelerin 4. turunun ardından Başbakanlık Merkez binada yaptığı açıklamada, toplantıda, hükümetin kümülatif yüzde 7,6'lık zam teklifine genişlik kazandırılmasını ve konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istediklerini dile getirdi. Kamu çalışanlarının beklentilerine cevap verecek değerlendirmenin siyasi irade tarafından bir kez daha yapılması talebinde bulunduklarını anlatan Akyıldız, yarın saat 15.00'te toplanmak üzere görüşmeyi bitirdiklerini söyledi.
 
Dileklerinin, kamu çalışanlarının ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilecek bir gelişmenin ortaya çıkması olduğunu vurgulayan Akyıldız, umutlarını kaybetmediklerini ve siyasi iradeden bu konuda ciddi bir samimiyeti, gayreti masaya getirmesini beklediklerini kaydetti. Genel Başkan Bircan Akyıldız  tekliflerinde revize edilebilecek bir noktanın oluşabilmesi için kamuoyunu bildiği değerlerden farklı bir değerle karşılaşmaları gerektiğini söyledi. Bircan Akyıldız, ''Bu, üzerinde konuşulacak, tartışılacak bir rakam değil. Bu nedenle tekliflerimizde bir revize söz konusu olmamıştır ama bunu değerlendirebilecek bir rakama ulaştığımızda, elbette teklifler revize edilecektir ama burada değerlendirmeye tabi tutulabilecek bir artışı görmemiz lazım. Israrla istediğimiz nokta budur'' dedi.

''Rakamların değişebileceğine ilişkin bir sinyal mi aldınız da bir gün daha bekleyeceksiniz?'' sorusuna karşılık Akyıldız, şunları kaydetti:

''6 yıllık bir tecrübeye sahibiz. Görüşmelerin ne şekilde masada cereyan ettiğini, bu gelişmelerin gün sonunda kamuoyuna ve siyasete nasıl yansıdığını çok iyi biliyoruz. Bu nedenle biz süreci bu noktada iyi yönetebildiğimiz takdirde, bunun hangi noktaya çıkabileceği konusunda bir umudu her zaman besledik ve o umudu taşımak zorundayız. Yoksa 1. gün masanın anlamsız olduğunu ifade edip, kalkıp, birileri gibi hareket etmek durumunda kalabilirdik ama kamuoyunun şunu çok iyi bilmesi gerekiyor; masa uzlaşma masası, masaya, herkesin uzlaşmak maksadıyla gelmesi gerekir. Biz kamu çalışanları adına uzlaşmak için o masaya geldiğimizi ispatladık kanaatindeyim. Onun için umudumuzu son dakikaya kadar koruyoruz.''