TOPLU GÖRÜŞMELERİN 4. TURUNA SAAT 16.00’A KADAR ARA VERİLDİ
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin gelecek yıl memur maaşlarına yapılacak zam konusunda getirdiği teklifin, öngörülen enflasyon değeri olarak ifade edilmesinin kendilerini rahatsız ettiğini söyledi. Akyıldız, toplu görüşmelerin 4. turuna ara verilmesinin ardından Başbakanlık Merkez Bina'da yaptığı açıklamada, mali haklar ile ilgili resmi teklifin kendilerine bildirildiğini ifade ederek, teklifin gelecek yılın birinci altı ayı için yüzde 3,5, ikinci altı ayı için yüzde 4'lük maaş artışını içerdiğini bildirdi. Akyıldız, enflasyon farkı doğması halinde bunun da karşılanacağının, iyileştirilme anlamında değerlendirilen ek ödeme uygulamasının da 2012 yılına kadar açıklandığı şekilde uygulanacağının ifade edildiğini anlattı. Akyıldız, ''Bu, kamu çalışanlarının ücretlerinin artırılması noktasında beklemediğimiz bir teklif değildir. Ancak bu teklifin orta vadeli plan çerçevesinde öngörülen enflasyon değeri olarak ifade edilmesi bizleri rahatsız etmiştir'' dedi.
 
Enflasyon hedefinin son üç yıldır tutturulamadığını dile getiren Akyıldız, hedefin yüzde 100 ile yüzde 250 arasında değişen oranlarda saptığını belirtti. Genel Başkan Bircan Akyıldız, kamu çalışanlarına ilişkin beklentilerini ifade ederken, enflasyon hesaplarına dayalı bir ücret artışının olmaması yönündeki taleplerinin sürdüğünü söyledi. Bircan Akyıldız, konuyu değerlendirmek ve uzlaşmacı tavırlarının yine sürdüğünü göstermek üzere saat 16.00'da görüşmelere tekrar geleceklerini bildirdi.

Akyıldız, ''Dileğimiz bu değerlendirmelerin, tek taraflı kalmaması ve bu süre içerisinde Kamu İşveren Kurulunda Maliye Bakanlığı ilgili ve yetkililerince de yapılması, bir uzlaşma zemini konusunda esneme kabiliyetinin ortaya konulmasıdır. Kamu çalışanları adına bu konudaki uzlaşmacı tavrımızı sürdüreceğimizi ve uzlaşmak için gayret sarf edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

Toplu görüşmelerin 4. turuna saat 16.00'dan itibaren devam edilecek.