“DUR YOLCU” YA SAHİP ÇIKALIM!
Hızla ilerleyen teknolojinin sunduğu ürünler, bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan da bizleri bir şekilde etkileyerek yönlendirmektedir. Kitle iletişim araçlarının hızlı gelişimi, toplumsal ilişkilerimizi biçimlendirir hale gelmiştir. Özellikle televizyonun insanlar üzerindeki kaçınılmaz etkisi çok önemlidir. Okul, aile ve çevre üçlüsü çerçevesinde yetiştirmeye çalıştığımız çocuklarımızın psikolojisi üzerinde televizyon yayınlarının etkisini göz önüne getirdiğimizde bu gerçeği daha somut anlıyoruz. Yayınların içerikleri, programlarda sunulan kahraman tiplemeleri; örnek alınan yıldızların tavır, davranış ve hatta konuşmaları birebir çocukların yaşamlarına yansımaktadır. Bundan dolayıdır ki, eğitimciler ve duyarlı aileler televizyon yayınları hususunda ilgilileri daha dikkatli davranmaya davet ederler.
Ancak bu noktada yapılması gereken bundan ibaret değildir tabi ki. Televizyon kanallarında içeriği, senaryosu, verdiği mesajı itibariyle çok olumlu yayınlarda yer almaktadır. Bunların da izleyiciler tarafından desteklenmesi gerekmektedir ki, daha güçlü olarak yayınlarına devam etsinler. Bu tür programların izlenme oranı ne kadar yüksek olursa benzer yapımların sayısı o oranda artacaktır. Yani duyarlı ailelerimizin ve televizyon izleyicilerinin öncelikli yapması gerekenlerin başında “FAYDALI” televizyon yayınlarının “İZLENEREK” desteklenmesi gelmelidir.
İşte yukarıda bahsedilen yapımlardan bir tanesi de Ahmet Yenilmez’in yapımcılığını üstlendiği ve TRT 1 Kanalında yayınlanan “DUR YOLCU” adlı programdır.
Milli tarihimizin bilgiyle yoğrularak, başarılı ve duygusal bir senaryoyla televizyona aktarıldığı “Dur Yolcu” dizi filminin, başta ilk ve orta öğretim düzeyindeki çocuklarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımız tarafından ibret ve gururla izlenmesini tavsiye ediyoruz.
Adı geçen diziye bu anlamda verilecek destek, hem böylesi milli bir hizmeti vücuda getiren arkadaşlarımızın şevkini artıracaktır, hem de şişirme “rating” raporlarıyla “piyasa” yapanların çirkin tezgahını bozacaktır.


Dizinin yapımcısı Ahmet Yenilmez Bey’in tarafımıza gönderdiği aydınlatıcı bilgi notu :

MUHTEREM EFENDİM;
Son günlerde, “Milli Hassasiyetlerimizi” ön plana çıkran yapımların görmezden gelinmesi, daha da ileri gidilerek HEDEF KİTLE: AB rating ölçümlerinde de müdahale edildiği şüphemiz artmış bulunmakta. Bu şüphemizin ortaya çıkmasına sebep ilan edilen sonuçlarda da açıkça görülmektedir.
ÖRNEĞİN: 6 MAYIS 2008 SALI tarihli rating sonuçlarının izah edilmeyen teknik arıza sebebiyle bir gün sonra ilan edilmesi, 13 MAYIS 2008 SALI tarihli rating açıklamasında kanal sıralamasında HEDEF KİTLE: AB TRT 2.3 olduğu halde, HEDEF KİTLE: AB 100 PROGRAM SIRALAMASINDA TRT NİN EN YÜKSEK SIRASI 50. SIRA 1.1 RATİNG İLE TRT HABERLER VE 51. SIRADA 1.1 RATİNG İLE TRT HABERLER VE 51.SIRADA 1.1 RATİNG İLE “DUR YOLCU” DİZİSİ OLMUŞTUR? Bu sonuçlardan da açıkça görüldüğü gibi YA KANAL SIRALAMASINDA TRT NİN 2.3 OLMAMALI YA DA 100 PROGRAM SIRALAMASINDA TRT’NİN BİR PROGRAMININ EN AZ 2 NİN ÜSTÜNDE OLMASI GEREKMEKTEDİR.
BU AKSAKLIKLARIN ÖZELLİKLE “DUR YOLCU” DİZİSİNİN YAYIN GÜNÜNE DEK GELMESİ İSE ENTERESAN.
Israrlarımıza rağmen bu sonuçlar hakkında bilgi alacağımız muhatap bulamamamız ise ayrıca düşündürücüdür! Bu çarpıklığın sonucunda zor imkanlar ve fedakarlıklar ile ticari kaygılardan da öte düşünce ile yapılan programlar kurban olmaktadır!
Çarpık ve sağlıksız ölçümler neticesinde özellikle genç neslin ve özellikle çocuklarımızın önüne ne tür yapımların sürüldüğü dikkate alındığında! Çocuklarımızın kendine kahraman olarak milli kültürlerinin dışında kimleri örnek aldığı, yediklerinden, konuştukları dile varıncaya kadar nelerin değiştiği hepimizin malumudur!
REKLAM PİYASASININ ARTIK MİLYAR DOLARLARLA İFADE EDİLDİĞİ GÜNÜMÜZDE BİZİ VE BİZDEN SONRAKİ NESİLLERİ NELERİN BEKLEDİĞİNİ TAKDİRLERİNİZE SUNMAK İSTERİM.
Ülkemizde araştırma alanında başarılı resmi ve özel bir kuruluşunun var olduğu halde BU VERİLERİN SADECE ÖZEL BİR KURULUŞA verilmesi ise çok düşündürücüdür!
Bu kavganın veya karışıklığın sonucu ise “MİLLİ HASSASİYETLERİ” ön plana alan yapımların önü kesilerek MİLLETİMİZİN KÜLTÜREL GENLERİ İLE OYNANMAKTADIR!
ÖZELİKLE 27 MAYIS SALI SAAT 20:15 DE YENİ BÖLÜMÜ YAYINA GİRECEK OLAN “DUR YOLCU” İSİMLİ DİZİMİZİ BU TÜR AYAK OYUNLARINDAN SİZ VE SİZİN GİBİ KONUYA HASSAS DOSTLARIMIZIN YARDIMIYLA KURTARIRIZ.
DESTEKLERİNİZİ BEKLER SAYGILAR SUNARIM.

Ahmet YENİLMEZ