BURSA 2 NO’LU ŞUBE’DEN BESLENME ÇANTALARI BOŞ KALMASIN PROJESİ

Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şubemiz tarafından gerçekleştirilen  ‘Beslenme Çantaları Boş Kalmasın’ projesi Bursa Valisi Şahabettin Harput, Vali Muavini Mustafa Güney, Yıldırım İlçe Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, BESOB Başkanı Arif Tak, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Milli Eğitim Şube Müdürleri Mehmet Ekiz ve Kemal Ünal, Şaypa Yönetim Kurulu Başkanı Hıdır Şaylı, Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Gençel, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Şube Başkanları, okul müdürleri, STK temsilcileri ve basın mensupları katılımıyla gerçekleşti.

Bursa'da bir ilköğretim öğrencisinin, "Allah'ım her gün kokusunu duyuyorum ama 4 yıldır hiç tost yemedim" yazan mektubu ile harekete geçilerek başlatılan proje kapsamında, sendikamızın ve hayırseverlerin katkısıyla bin çocuğa her gün Şampiyon (besin değeri artırılmış) çörek ve süt dağıtılacak.

Türk Eğitim-Sen Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, "Beslenme Çantaları Boş Kalmasın" isimli projeyi Yıldırım'daki 3 okulda hayırseverler ve Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle hayata geçirdiklerini ve bin öğrenciye pekmez, ceviz, üzüm ve tam buğday ekmeğinden üretilen ‘Şampiyon’ çörek ile süt dağıtacaklarını belirtti. Türkoğlu, yapılan anket çalışmasına Bursa’nın göç alan bölgelerinde öğrencilerimizin %30’nun hiç süt içmediğinin ve yeterli beslenemediğinin tespit edildiğini belirtti.

Türkoğlu açıklamasında “Bir ilköğretim öğrencisinin ‘Allah'ım her gün kokusunu duyuyorum ama 4 yıldır hiç tost yemedim’ diye yazınca hemen harekete geçtik. Milli Eğitim Müdürlüğü ve çeşitli hayırseverler de destek verdi. Bugünde bu projenin başlangıcını yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde 3 okuldaki bu uygulamayı 5 bin öğrencimizi dahil edecek şekilde büyütmeyi hedefliyoruz” dedi.

 Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ise, Türkiye'de birlik, beraberlik, hoşgörü ve yardımlaşma olduğu sürece aşılmayacak mesele bulunmadığını kaydederek, "Yeter ki biz birbirimizi olduğu gibi kabul edelim. Sivil toplum örgütleri ya da sendikalar hep birbirlerini eleştirir, bugün bir mum da sen yak, diyoruz. Bugün eleştiri yerine hoşgörü ve güzellikler var. Türk Eğitim Sendikası'na teşekkür ediyorum dedi.

 Bursa Valisi Şahabettin Harput ise, çocukların başarısının onların sağlıklı yaşamaları ve iyi beslenmeleri ile mümkün olduğunu kaydederek, "Bursa'ya dört bir yandan göç alıyoruz. İnsanlarımızın daha iyi şartlarda yaşamalarını sağlamak istiyoruz. Bunun için seferber olmuş durumdayız. Okullarda gazlı içecekleri yasakladık. Gazlı içecekler yerine sütü tavsiye ediyoruz. Özel İdare ile birlikte yumurta ve süt projemiz vardı. Şimdi şampiyon çörek ve süt projesine hayırsever işadamlarımız da katkı koyuyor. Çocuklarımız ülkemizin geleceği. Hiçbir çocuğun maddi manevi sıkıntı çekmesine izin veremeyiz. Bundan sonra bu projenin tüm okullarda da yaygınlaşması için gayret sarf edeceğiz" diye konuştu.

Sosyal sorumluluk projesine destek vererek törene katılan Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam da, "Bursaspor'un şampiyonluğu, projedeki Şampiyon çörekle daha da anlam kazanıyor. Biz de çocuklarımızın daha sağlıklı ve iyi ortamda eğitim görmesini ve beslenmelerinin daha iyi olmasını istiyoruz. Bu maksatla projeye destek verdik" şeklinde konuştu.

Öğrenciler, törene katılan Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam'a, "Adam gibi adam Ertuğrul Sağlam", "Şampiyon Bursa" tezahüratlarıyla sevgi gösterisinde bulundu. Sağlam ise çocukların formalarını imzalayıp onlarla fotoğraf çektirdi.

Mevlana Mahallesi'ndeki Nurettin Gülten Kutlucan Okulu'nda töreni yapılan proje kapsamında, Yıldırım'da Hasan Öztimur ve Haşimişcan İlköğretim Okullarında çörek ve süt dağıtılacağı öğrenildi.