GENEL BAŞKAN: “ZAMLAR GAYRİ AHLAKİDİR.”

GENEL BAŞKAN: “ZAMLAR GAYRİ AHLAKİDİR.”

 

AKARYAKIT, ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FİYATLARINDAKİ ARTIŞ, ŞARTLARI İYİCE ZORLAŞTIRDI

Kamu emekçisi zam istiyor

MUSTAFA ÇAKIR

ANKARA - Akaryakıta, elektriğe, doğalgaza ardı ardına gelen zamlar, dikkatleri önümüzdeki günlerde yaklaşık 5 milyon kamu emekçisi ve memurun maaşlarında yapılacak artışların belirleneceği toplusözleşme masasına çevirdi. Kamu emekçileri, toplusözleşme yasası çıkmadığı için 4 aydır zam alamıyor. Hükümetin yasa için göstermediği aceleciliği zamlar için gösterdiğine işaret eden sendikalar, elektrik ve doğalgazdaki artışların ardından toplusözleşme masasında gündeme getirecekleri önerilerini revize ediyor.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, akaryakıt, elektrik ve doğalgaza yapılan zamları “gayri ahlaki” bulduğunu, 2.5 milyon kamu çalışanı ile 2 milyon emeklinin ocak ayından bu yana maaşlarında artış beklediğini söyledi.

Hükümetin, yaklaşık 5 milyon insanın maaşlarına zam için hiç acele etmediğini, ağırdan aldığını, kamu çalışanlarının, emeklilerin hangi şartlarda yaşadıklarından haberi olmadığını belirten Koncuk, “Bu milletle alay etmektir, dalga geçmektir. Bu anlayışı kınıyorum” dedi.

“Tekliflerimizi revize edeceğiz. Biz de Türkiye’nin ekonomik koşullarına uygun, son gelen zamlara uygun zam oranı talep edeceğiz” diyen Koncuk, hükümetin önerilerini kabul etmemesi durumunda ise eylemlerle demokratik tepkilerini ortaya koyacaklarını söyledi.

İsmail Koncuk, hükümetin bugüne kadar kamu çalışanlarına “sanal enflasyon” hedefleri üzerinden zam yaptığına işaret ederek, “2012 sonu itibarıyla enflasyon hedefim şudur diyor. Bu hedef de hiçbir zaman tutmuyor. Biz sanal enflasyon hedefleri üzerinden değil gerçekleşen enflasyon üzerinden zam yapılmasını talep ediyoruz. Kamu çalışanlarının talebi bu. Bunları toplusözleşme masasına getireceğiz” dedi.

Refah payı uygulamasının da mutlaka yaşama geçirilmesi gerektiğini belirten Koncuk, kamu çalışanlarının maaşlarının son 10 yılda yüzde 30 oranında eridiğine, son 3 ayda da erimenin yüzde 4-6 arasında olduğuna vurgu yaptı. Koncuk, son zamların erimeyi daha da arttıracağını söyledi.

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi