GENEL BAŞKAN KONCUK ÖĞRETMEN ATAMALARINI DEĞERLENDİRDİ

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Habertürk’te yayınlanan Gün Ortası programına katılarak, hem öğretmen atamalarını hem de genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesini değerlendirdi.

         MEB’in bugün yaptığı 30 bin öğretmen atamasıyla atama bekleyen öğretmen sayısının 344 bin olduğunu söyleyen Koncuk, önümüzdeki haziran ayında eğitim fakültelerinden 50 bin kişinin mezun olacağını ve 2011 yılının Haziran ayında atama bekleyen öğretmen sayısının 394 bin’e ulaşacağını kaydetti. Koncuk şunları söyledi:  “KPSS hırsızlığını gündeme getirdiğimizde MEB’in elinde TBMM tarafından vizelenmiş 70 bin boş öğretmen kadrosu olduğunu söylemiş ve bu kadroların bu atama dönemde kullanmasını istemiştik. Şayet 70 bin kadro bugün yapılan öğretmen atamalarında kullanılmış olsaydı; KPSS’de birinci sınav sonuçlarına göre alın teriyle puan almasına rağmen,  ikinci sınavda 3-5 puan düşük alan öğretmen adayları mağdur olmayacaktı ve atanabilecekti. Hakkıyla puan alanların atanamaması, onların suçu değil, bu hırsızlığı yapanların suçu. Ne Başbakan, ne de Milli Eğitim Bakanı bu gençlerin feryadını duymadı. Bu yönetim anlayışla ne öğretmen açığı sorunun çözülmesi ne de atama bekleyen öğretmen sayısının azaltılması mümkün olacaktır.”

 

Genel Başkan Koncuk, KPSS’de 120 net yapan ve kopya çektiği ihtimali güçlü olan kişilerin bu dönemde atandığını söyleyerek, “Kopyacıları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum” dedi.

 

Koncuk, genel liselerin Anadolu liselerine dönüştürülmesiyle ilgili olarak, “Bu bir tercih meselesi. MEB maalesef Anadolu liselerini işlevsiz kurumlar haline getirmeyi tercih etti. MEB, 1953 genel liseyi Anadolu lisesine dönüştürmeyi planlıyor. Anadolu liselerinin kalitesi son 15 yıldır düşüş içerisinde. Genel liseleri Anadolu liseleri yaparsanız, Anadolu liselerini kapatmış olursunuz” diye konuştu.

            Genel Başkanın Açıklamalarını İzlemek İçin Tıklayınız.