SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİN DURUMUNA YÖNELİK MEB'DEN SES YOK
7 ağustos 2008 tarihli haberimizde eski kılavuz hükümlerine yer vererek ayrıntılı bir açıklama yapmış ve yapılan işlemin yanlış olduğunu belirtmiştik. Bu konuya ilişkin olarak memurlar.net forumunda yazışan yüzlerce aday, hala sorunun çözümünü beklemektedir. Ancak aradan geçen bir haftalık süreye rağmen ne bir açıklama yapılmış ne de düzeltme yoluna gidilmiştir.

BİR ÖNGÖRÜ: NECMETTİN YALÇIN YARGILANACAK

Ancak bu noktada önemli bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Şuan için, görmezden geldiğiniz bu konuyla ilgili olarak Danıştay'a Türk Eğitim Sen tarafından dava açılmıştır. Bu dava büyük bir ihtimalle kazanılacaktır. Bu halde, bakanlık personel genel müdürlüğünün başı çok fena ağrıyacaktır. Zira genel düzenleyici işlem iptal olduğu için başvuru hakkı tanınmayan adayların mağduriyetinin giderilmesi gerekecektir.

Söz konusu mağduriyeti gidermek kolay olmayacağı için mahkeme kararının uygulanması çok zor olacak ve şuan genel müdürlük görevini yürüten Sayın Yalçın mahkeme kararalarını uygulamadığı için görevi kötüye kullanmaktan yargılanacaktır.

ÖNERİLERİMİZ

Öğretmenlik atama müracaatları halen devam etmektedir. "Öğretmen adaylarını yine mağdur ettiniz" haberimizde de görüleceği üzere yapılan iş açık olarak yanlıştır. Sorunun çözümü çok basittir. Bilgisayar yazılımcılarına, 2008-1 atama döneminden önce, sözleşmeli öğretmenlik görevine atanıp da görevine başlamayan veya başladıktan sonra istifa edenlerin kadrolu öğretmenliğe başvurmasına imkan sağlanması yönünde talimat verilmelidir.


Kaynak:MEMURLAR NET

Sendikanın notu: Bu davanın kazanılması halinde, olayın sorumluları hakkında her türlü yasal takip yapılacaktır.