SAMSUN'DA ASPARAGAS HABERLE MÜDÜR REKLAMI
- MÜDÜR, YİBO VE PİO  ZİYARETİ İÇİN KAR ENGELİNİ TANIMADI... . '
-‘YİBO VE PİO'LARI  ZİYARET EDEN’ SAMSUN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ CEVDET AYDİN. KAR NEDENİYLE YATILI OKUL YOLUNDA MAHSUR KALINCA MAKAM ARACININ ZİNCİRLERİNİ KENDİSİ TAKARAK YOLUNA DEVAM ETTİ
(FOTOĞRAFLI)
AYHAN GONCA
SAMSUN (İHA) - Samsun'da kar nedeniyle yatılı okul yolunda mahsur kalan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, makam otosunun zincirlerini kendisi takarak yoluna devam etti.
Samsun'da bulunan Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları'nı (PİO) ziyaret programına alan Samsun Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, yoğun kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı. Havza İlçesi'ne 50 kilometre uzaklıktaki Belalan ve Çakıralan'a "gitmek isteyen Aydın, yolda kalan makam otosunun zincirlerini taktı. Zar, zor okullara ulaşmayı başaran ve çocuklarla birlikte yemek yiyen Aydın, yatakhaneleri dolaşarak öğrencilerin ve öğretmenlerin ihtiyaçlarını dinledi.
Aydın'ın kendileriyle birlikte aynı masada yemek yemesinden memnun kalan çocuklar, Milli Eğitim Müdürü Aydın'a kuru fasulye ve pilavı nasıl bulduğunu sordu. Yemeği beğendiğini belirt­tikten sonra aynı soruyu çocuklara yönelten Milli Eğitim Müdürü Aydın, öğrencilerden genel olarak yemeklerin güzel çıktığı cevabını aldı. Bölgenin çok soğuk olması nedeniyle öğrencilere geceleri üşüyüp üşümediklerini de soran Aydın, "Özellikle de bu yoğun kış şartlarında kendinize çok dikkat etmelisiniz. Hastalandığınız takdirde dersleriniz­den uzak kalırsınız. Bu da geleceğinizi olumsuz , yönde etkiler. Bu hususta hassas olmalı, öncelikle kendi sağlınız için sizler dikkat etmelisiniz'' dedi.
Samsun'da 19 YİBO ve PİO'da binlerce çocuğun her gün akşam evine giden, anne ve babasıyla birlikte olan çocuklardan daha çok şefkate ihtiyâçları olduğunu belirten Aydın, "Özel­likle kış aylarında bu bölgelerimizdeki yatılı okullarımız çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalıy­orlar. Genellikle spor salonu olmadığı için çocuklarımız beden eğitimi dersini işleyemiyorlar. Bu eksiklik özellikle de hafta sonlan buralarda vakit geçirmek zorunda olan çocuklarımız için kendisi­ni daha da hissettiriyor. Bu ihtiyacın giderilmesi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
Belalan'da 128, Çakıralan'da 294 öğrencinin yatılı olarak öğrenim gördüğünü hatırlatan Aydın, "Samsun'da birçok yerde PİO ve YİBO ihtiyacı bulunuyor. Buraların tespit çalışmalarını gerçekleştirdik. Hatta hayırseverlerle Terme Söğütlü Beldesi'ne PİO yapılması için protokol imzaladık. İnşaatı önümüzdeki günlerde başlayacaktır" şeklinde konuştu. (AG-SA-CC-DE-Y)
24.01.2006 16:!18:08 TSI NNNN

Oysa senaryaoda çok acemice hata yapılmıştı. Nasıl mı?


OKULLAR YARIYIL TATİLİNDE MÜDÜR BEY

Samsun Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın’ın kurumunun basın bürosundan İHA’ya e-maille gönderilen haber ‘kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten’ öte değildi. Aydın’ın Havza’da ‘okul ziyaretini’ içeren yanlış haber, 24 Ocak günü İHA Haber servisine konduğunda okullar tatildeydi. İHA durumu fark edince, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanlış haberini siteden çekti, tüm abonelerini de uyardı.


LASTİĞE ZİNCİR TAKMIŞ!:))

Haber içeriği ve zamanlama olarak o kadar yanlıştı ve kamuoyunu doğru bilgilendirmekten uzaktı. Skandaldan öte ‘bir iletişim kazasından’ dan çok ‘adeta komedi içeren’ konumdaydı. Okulların yarıyıl tatilinde olmasına rağmen haberde ki iddiaya göre ‘Müdür Cevdet Aydın kar engelini hiçe saymış ve kar lastiğini de kendi değiştirip Havza ilçesi’ne 50 kilometre uzaklıktaki YİBO ve PİO’ları ziyaret etmiş, öğrencilerle fasulye yemişti.


İHA OBONELERİ UYARDI

Oysa haberi hazırlayan Milli Eğitim Müdürü yetkilileri ‘Yarıyıl tatili’ olduğunu ve öğrencilerin evlerinde sıcak sobalarının başında tatil yaptığını unutmuşlardı.’ Akıllara durgunluk veren haber sitede sadece birkaç dakika kaldı. İHA çalışanları sorumlu gazetecilik örneği gösterip haberin yanlış olduğunu tüm abonelerine bildirdi ve kullanılmamasını istedi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Müdür Aydın’ın ifadelerinin ve resminin yer aldığı ‘yanlış’ haberi habercilik sorumluluğuyla geri çekti. Hatta haber servisinden de kaldırdı. Müdür Aydın’ın ise haberin servis edildiği gün Ankara’da, olduğu belirlendi.


DEVLET KURUMU ‘BASINI’ YANILTTI

Okuyucular arasında da şaşkınlığa yol açan Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın’ın başında bulunduğu kurumun ‘iletişim hatası’ Türk Basın tarihine devletin bir kurumu tarafından basının yanıltılması şeklinde ‘asparagas haber listesindeki yerini aldı.


MÜDÜR AYDIN ANKARA'DAYMIŞ. :))


Milli Eğitim Müdür’nün haberinde neyin hedeflendiği anlaşılmazken, Milli Eğitim Müdürü Aydın, İHA muhabirinin durumu fark edip, kendisini aradığında da ‘Ankara’da olduğunu söylemesi de haberin ne kadar ‘yanıltmaya yönelik’ olduğunu n da başka boyutu. Haberde Samsun’da bulunan Yatılı Bölge İlköğretim Okulları (YİBO) ve Pansiyonlu İlköğretim Okulları’nı (PİO) ziyaret programına alan Samsun Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, ‘Yoğun kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı’  denilerek kamuoyuna nasıl bir mesaj verilmek istendi anlaşılamadı ancak, 50 kilometre uzaklıktaki Belalan ve Çakıralan’a gitmek isteyen Aydın’ın kendisinin Ankara'da ve okulların yarıyıl tatilinde olduğu dönemde böyle bir haberi kendi kurumundan haber ajanslarına gönderilmesine nasıl izin verdi, ayrı bir merak konusu.