SEMİNER DÖNEMİ ÜCRETLERİ TAM HESAPLANMALIDIR!

         Milli Eğitim Bakanlığı’nın 27.05.2010 tarih ve 4280 sayılı kararı neticesi 13.09.2010 tarihinde başlaması gereken eğitim öğretim dönemi 20.09.2010 tarihi itibariyle başlamıştır. Bu karar ile 1 Eylül ile 17 Eylül arasında öğretmenler okullarda yeni eğitim öğretim yılına hazırlık çalışmalarında yer almışlardır. Bu süre içerisinde 2 işi günü Ramazan Bayram tatili olarak geçmiştir. Dolayısıyla hafta sonu tatilleri ile birlikte, bu 17 günün, 11 günü öğretmenler bir fiil okullarında verilen görevleri yerine getirmişlerdir.

Sendikamıza gelen duyumlar; “öğretmenlere ödenecek ekders ücretleri hesaplanırken bayram tatili ve hafta sonu tatil süreleri nazara alınmadan hesaplama yapacağı, dolayısıyla 11 gün fiilen çalışan öğretmenlere 8 gün fiilen çalışmış gibi ekders ücreti ödeneceği” yönündedir.

 

 Bu fazla çalışmanın gerçekleşmesinde öğretmenlerin bir talebi olmadığı gibi kusuru da yoktur.  Öğretmenlerin fazladan yapmış oldukları bu seminer ve çalışmanın karşılıksız bırakılması yasalara ve hakkaniyete aykırı bir durum sergilemektedir. Bu menfi durumun Anayasamızın “zorla çalıştırma yasağı” başlıklı 18. maddesine ve Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Ek ders görevi” başlıklı 6. maddesine aykırı olduğu milli eğitim bakanlığına bildirilmiştir.

 

            Türk Eğitim Sen olarak haksızlıkların karşısında durmaya devam edeceğiz.

 

İlgili Yazımız İçin Tıklayınız