USTA ÖĞRETİCİLERLE İLGİLİ YAZIMIZA MEB’DEN CEVAP

         Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve halk eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak çalışanlar, 2008 yılından önceki dönemde ders saati üzerinden ücret almakta ve  sigorta primleri de en fazla haftada dört gün üzerinden yatırılmaktaydı. 2008 tarihli yasal düzenleme ile usta öğreticilerin SSK primleri aylık 30 gün üzerinden ödenmeye başlanarak  usta öğreticilere çalışmadıkları dönemlerde isteğe bağlı sigorta ödeme imkânı verilmiştir. Yasal düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerli olduğundan, geçmişe dönük eksik ödemeler emeklilik konusunda sene kaybına neden olmaktadır. 

            Türk Eğitim Sen olarak Bakanlığa gönderdiğimiz yazıyla, usta öğretici olarak görev yapanların geçmişe dönük eksik prim günlerinin tam ödenmiş olarak kabul edilmesi ya da geçmişe dönük ödenmemiş prim günlerinin kendilerince ödenmesi imkânı verilmesi hususunda talepte bulunmuştuk.

Bakanlık tarafından sendikamıza gönderilen cevabi yazıda, 01.10.2008 tarihinden önce geçen çalışma süreleri için hizmet borçlanması yoluyla eksikliğin giderilmesi hususunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile müşterek çalışmaların yürütülmekte olduğu bildirilmiştir.

 

 

MEB USTA ÖĞRETİCİLERİN MAĞDURİYETİNİ GİDERMELİDİR

 

İlgili Cevabi Yazı İçin Tıklayınız