ÖĞRETMENLERİN ATAMA SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR

        Zorunlu hizmet bölgelerine özür grubu atamalarında eş durumu özrü nedeni ile giden öğretmenlerimiz bulundukları ilde üç yıl çalışma şartını tamamlamadıkları için tercih yapamamaktadırlar, tercih yapabilenler ise tercihlerini onaylatamamaktadırlar. Bu doğrultuda yoğun şekilde telefon, faks ve elektronik postalar ile şikayetler almaktayız. Bakanlık ile yapılan görüşmelerden de henüz bir sonuç alınamamıştır. Ancak Bakanlık nezdinde baskımız ısrarla devam etmektedir.

      Özür grubu döneminde zorunlu hizmet bölgesine giden öğretmenlerimizin de bulundukları ilde çalıştığı süreye bakılmaksızın yer değişikliği talebinde bulunabilmeleri için bugün de Bakanlığa resmi bir yazı göndermiş bulunmaktayız. Umuyoruz ki Bakanlık çıkardığı zorunlu hizmet affının gereğini tam olarak yerine getirebilir.

 

      Bu durumda olan öğretmenlerimizin tercihlerinin onaylanmamasına veya atanamamalarına dair tesis edilen idari işlemler üzerine 60 gün içinde dava açma hakları mevcuttur. Bu anlamda da Türk Eğitim Sen Genel Merkezi Hukuk Bürosu tüm üyelerimize avukatlık hizmetini sunacaktır.

 

      Ayrıca il içi yer değiştirmek isteyen öğretmenlerimizin de geçici görevlendirme ile çalıştıkları süreler aynı kurumda çalışma şartına uymadığından tercih yapamamaktadırlar. Bu durumun hukuka aykırılığı da Bakanlığa iletilmiş ve çözümü konusunda ivedilikle çalışma talep edilmiştir.

 

      İlgili Yazımız İçin Tıklayınız.