ÖĞRENİM ÖZRÜ HAKKI YENİDEN VERİLMELİDİR

 

 

Bilindiği üzere, MEB tarafından 06.05.2013 tarih ve 27573 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 38. Maddesinde düzenlenen “öğrenim özrü” uygulaması 03.08.2013 tarih ve 28727 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik değişikliği ile yürürlükten kaldırılmıştır. Türk Eğitim-Sen olarak yönetmelik değişikliği Danıştay nezdinde yargıya konu edilmiş olup Danıştay 2. Dairesince halen ile görüşülmektedir.

 Yapılan bu uygulama, eğitim özrü sebebi ile yer değiştirme isteyen öğretmenlerin alanlarında ya da alanları dışında kendilerini geliştirmelerinin engellenmesidir. Yönetmelik hükmünden öğrenim özrünün çıkarılmasından önce bu maddeye güvenerek lisans üstü öğrenime kaydını yaptıran kişilerin özür duruma bağlı yer değişikliği dönemlerinde başvuruda bulunması hukuki güven ilkesi gereğidir.

Türk Eğitim-Sen olarak Bakanlığa yazdığımız yazıda, öğrenim özrünün yeniden özür grupları arasına dahil edilmesi için yönetmelik değişikliği yapılması ve 03.08.2013 tarih ve 28727 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin yayınlanmasından önce lisans üstü eğitim için kayıt yaptıran öğretmenlere de “öğrenim özrü”ne bağlı yer değişikliği hakkı verilmesi hususunda talepte bulunduk.

İlgili yazımız için tıklayınız (word pdf)