AÇIK KONTENJAN KURUM BAZINDA İLAN EDİLMELİ

Özür durumuna bağlı yer değiştirmeler kapsamında yapılan atamalarda alanlarında norm fazlası öğretmen bulunan iller yer değiştirmeye açılmamıştır. Tüm ısrarlarımıza rağmen özellikle sınıf öğretmenlerinin mağduriyetini duymayan bakanlığı bu umursamaz ve hukuk tanımaz uygulamasından dolayı kınıyoruz. İl emri uygulamasını kaldıran Bakanlığın şimdi de yönetmeliğe açıkça aykırı olarak boş normları il bazında değerlendirmesi ve norm fazlası bulunan yerlerin ilana çıkarmaması bir çok eğitim çalışanı mağdur etmektedir. Bu konunun eğitim çalışanlarını mağdur edeceği bu uygulama yapılamadan çok önce Türk Eğitim-Sen olarak daha önce defalarca dile getirilmiş 30 Haziran’da henüz kılavuz dahi yayınlanmadan bu konu hakkında eylem yapılmıştır. Artık Bakanlığın kendi çıkardığı yönetmeliğe, Anayasaya ve hakkaniyete uygun davranması ve mağduriyetleri bir an önce gidermesi gerekmektedir.  

Daha önce defalarca Bakanlığınıza bu konuda taleplerimiz iletilmiş olmasına karşın her hangi bir işlem yapılmamıştır ki; üyelerimizden bu konuda çok yoğun şikâyetler gelmektedir. Bakanlığınızca özrün bulunduğu yer de hatta özrün bulunduğu ilde branşa göre norm fazlası öğretmen bulunan yerler ilana çıkarılmamaktadır. Bu durum artık pes dedirtmiştir. Hiç gerekçe rahatsızlığı doktor raporu ile tescillenmiş kişilerin sağlığına, ayrı kalan eşlerin birbirine kavuşamamasını makul hale getirmez. Bakanlığınızın bir an önce bu konuda girişimlerde bulunulması şarttır.

      Özür durumuna bağlı yer değiştirmeler kapsamında boş olan kadroların ilanında esnek davranılması, en insani özürlerin yok sayılmaması için ülke genelinde boş normların il bazında değil eğitim kurumu bazında değerlendirilmesi ve boş kadroların bir an önce ilana çıkarılması için Türk Eğitim-Sen olarak yazılı başvuruda bulunduk.

 

İlgili yazı için tıklayınız