TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN ÇİFTE SUÇ DUYURUSU

Türk Eğitim Sen, KPSS'ye yönelik iddialarla ilgili ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan ve KPSS’den 43 puan aldığı halde Biyoloji öğretmeni olarak atanan Yahya Erdoğanlı ile ilgili AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik hakkında görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ankara Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, 2010 KPSS'nin şaibelerle dolu olduğunu söyledi. 85-90 puanla atanamayanlar varken, Yahya Erdoğanlı’nın 43 puanla Van'a sözleşmeli öğretmen olarak atandığını söyleyen Koncuk, Erdoğanlı'nın atamasının Eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından yapıldığını söyledi.

43 puanla sözleşmeli öğretmen görevlendirilmesi yapılmasına Hüseyin Çelik'in henüz cevap vermediğini belirten Koncuk, “Ya çıkıp 'İsmail Koncuk yanlış söylüyor, böyle bir şey yok' desin ya da 'doğrudur, böyle bir yanlış yaptık' deyip halktan özür dilesin” dedi.

Yahya Erdoğanlı'nın akrabası olan AKP Ankara Milletvekili Burhan Kayatürk'ten de iddialara cevap verilmediğini ifade eden Koncuk, “Bir ülkede bakan olabilirsiniz, çeşitli mevkilere gelmiş olabilirsiniz ancak bu güç diğer sahipsiz insanların haklarını gasp edebileceğiniz anlamına gelmez” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, KPSS 2010 sınavında soruların çalındığı iddialarına rağmen öğretmen atamalarının iptal edilmeyeceğini açıklamasını değerlendiren Koncuk, bunun soruşturmayı etkileyecek yönde olduğunu belirterek, Bakanlığın yaklaşımını ciddiyetsiz bulduğunu söyledi.

Koncuk, “Atamaları hiç olmazsa bir hafta daha erteleyerek, iddiaları ciddiye aldığınızı gösterseydiniz. KPSS'nin iptali konuşulurken, 30 bin öğretmenin atamasını nasıl yaparsınız? Atamaları iptal etmek zorunda kalırsanız, bunun hesabını nasıl verirsiniz?” dedi.

ÖSYM Başkanı Yarımağan'ın, KPSS ile ilgili böyle bir şeyin asla olamayacağı yönünde, “peşin hükümlü” açıklamalar yaptığını ifade eden Koncuk, ÖSYM'nin soruşturma ehliyeti kalmadığını düşündüklerini, bu nedenle konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e götürdüklerini anlattı.

İddiaların sağlıklı şekilde soruşturulmasını isteyen Koncuk, şunları söyledi: “Yaptığı net sayısı beklediğinden az gelen 3-5 kişi değil, binlerce kişi var. Sınavda 10 çiftin 120 net yaptığı ortaya çıktı. Bu soruların 3-4 tanesini şu anda uzmanlar tartışıyor. Uzmanların bile doğruluğu konusunda hemfikir olmadığı soruların bulunduğu bir sınavda 120'de 120 yapmak tesadüfle açıklanamaz. O nedenle Ünal Yarımağan ve Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. İddialar sadece öğretmenlik bölümüyle ilgili değil. 800 bin civarında üniversite mezunu bu sınava girdi. Sonuç diğer alanlar bakımından da incelenmeli.”

Genel Başkan Koncuk, konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte yanlarında getirdikleri Yarımağan ve Çelik'e yönelik suç duyurularını Ankara Nöbetçi Cumhuriyet Başsavcılığına verdi. 

 

ÖSYM Başkanı Ünal YARIMAĞAN Hakkındaki Suç Duyurusu İçin Tıklayınız

 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin ÇELİK Hakkındaki Suç Duyurusu İçin Tıklayınız 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Telvizyon Haberleri

Show Tv - Ana Haber

Fox Tv - Çalar Saat

Skytürk - Ana Haber

Trt 1 - Ana Haber

Star Tv - Ana Haber

Kanal B - Güncel

Cine 5 - Haberler

Ntv - 22 Haber

Ntv - 20 Haber

Trt - Haberler

Kanal A - Son 24 Saat

Kanal A - Ana Haber

Habertürk - Haberler

Bugün Tv - Haberler

Atv - Ana Haber

Art - Haber Merkezi

Tv 5 - Ana Haber

Tv 8 - Ana Haber

Kanal B - Ana Haber

Tv Net - Gündüz

Trt Haber - Haberler

Ntv - Akşam Haberleri

Kanaltürk - Ana Haber

Kanal D - Ana Haber

Kanal B - Haberler

Halk Tv - Akşam Üstü

Habertürk - Akşam Haberleri

Cnntürk - Gün Biterken

Beyaz Tv - Ana Haber

Yeni Asır Tv - Haberler

Ulusal Kanal - Ulusal Haber

Halk Tv - Gün İçi

Art - Akşam Haberleri

 Gazete Haberleri

Habertürk

Milliyet

Cumhuriyet

Star

Akşam

Radikal

Radikal

Habertürk

Sözcü

Vatan

Türkiye

Taraf

Bugün

Birgün

Yeniasya 

Evrensel

Zaman

Milli Gazete

Milli Gazete