DANIŞTAY’IN KATSAYI ZULMÜ

Üniversiteye girişte Meslek Liseleri ile Genel Liseler için farklı katsayı uygulaması gibi adalet ve mantık ile bağdaşmayan bir uygulamayı ortadan kaldıran YÖK Yönetmeliğinin yürütmesini durduran Danıştay’ın verdiği bu karar, hukuki gerekçelere uygun bir karar değildir. Kamuoyunda ve eğitim camiasında büyük infiale sebep olmuştur.

Danıştay daha önce YÖK’ün 97 yılında aldığı katsayı kararı için “Yetki yasalar çerçevesinde YÖK’ündür” kararı verirken, şimdi “Bu konuda düzenleme yapma yetkisi YÖK’de değildir” demektedir. Birbiriyle çelişen bu kararları veren Danıştay hangi saiklerle aynı konuda zıt karar verebilmektedir. Akıl ve iz’an sahibi herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı bir muamma olarak kalmamalıdır.

 

Bizler her şeye rağmen hukuka güveniyoruz ve isabetli olmayan yargı kararlarının yine yargı yoluyla düzeltilmesini bekliyoruz.

YÖK’ün Danıştay’da bir üst makam yapacağı itirazın değerlendirilerek, hukuka, ülke gerçeklerine, pedagoji ilmine uygun olmayan ve pek çok Meslek Lisesi öğrencisini mağdur edecek bu kararın düzeltileceğini  umuyoruz.

 

 

 

KATSAYI UYGULAMASI HAKKINDA DANIŞTAY’DAN TARTIŞMALI KARAR!

 

DANIŞTAY KARARI MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNİ MAĞDUR EDECEK