M.E. BAKANI HÜSEYİN ÇELİK'E BİR YARGI DARBESİ DAHA
Mahkeme, Çelik'in Budak'a 5 bin YTL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Budak'ın avukatı Ali Altay, yaptığı açıklamada, daha önce Bakan Çelik hakkında açtıkları bir başka davadan da 13 Nisan 2005'te 5 bin YTL tazminat kazandıklarını, bu kararın 19 Temmuz 2006'da Yargıtay tarafından onandığını anlattı. Altay, “Bakan Çelik, Budak'a ikinci kez tazminat ödemeye mahkum edildi” dedi.

Fevzi Budak hakkında 31 idari yargı kararının bulunduğunu anlatan Altay, bu kararların uygulanmaması nedeniyle 3 ayrı dava açtıklarını, bunlardan 2'sinin sonuçlandığını birinin halen sürdüğünü kaydetti.

Bugün yapılan duruşmada, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten 40 bin YTL tazminat talep etmelerine rağmen mahkemenin 5 bin YTL ödenmesine karar verdiğini belirten Altay, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Müsteşarı ve Genel Müdür hakkında açtığımız davalar reddedildi. Milli Eğitim'de yargı kararlarına karşı eylemli bir direniş var. Tazminat miktarının azlığı ve diğer kişiler hakkında açtığımız davanın reddi nedeniyle temyize gideceğiz.”

Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürütürken, 9. kez görevinden alınan ve Çanakkale'ye atanan Budak'ın atamayla ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldığını da belirten Altay, “Budak önümüzdeki günlerde 10. kez Erzurum'daki görevinin başına dönecek” dedi.