DENİZLİ ŞUBESİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI.

   

 Türk Eğitim Sen Denizli Şubesi  tarafından istişare toplantısı düzenlendi.Toplantıya Türk Eğitim Sen Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar ŞAHİNDOĞAN,Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Turgay DEMİRTAŞ,Şube yönetim kurulu üyeleri, ilçe temsilcileri,kadın kolları temsilcileri ve çok sayıda üye katıldı.

Toplantının açılışında bir  konuşma  yapan Türkiye  Kamu Sen Denizli İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Turgay Demirtaş, “Son bir yılda enflasyonun yüzde 9,5 olduğunu belirterek,  doğalgaza, elektriğe, suya yüzde 9 zam yapıldı. Gıda fiyatları bir yıl içinde yüzde 12,5 arttı. Et ve ekmek yüzde 11, ulaşım yüzde 20, meyve yüzde 38 zamlandı. Ailenin zorunlu harcamaları tam 434 lira yükseldi.Memnun konfederasyon ise 123 lirayı anlata anlata bitiremedi ama bir yıl içinde gerçekler ortaya çıktı.” Diyerek 2013 yılında yapılan toplu sözleşmeye tepki gösterdi.

Türk Eğitim Sen  Genel Merkez Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri Mehmet Yaşar ŞAHİNDOĞAN da yaptığı konuşmada, “ Memurlarımız 1 yıldır, toplu sözleşme görüşmelerinde uğradığı bu ihanetin bedelini ödüyor. İktidar ve malum konfederasyon iş birliği, memurları 123, emeklileri 140 TL zamma mahkûm etti.   Toplu sözleşme sonunda kamu görevlilerinin hakkı olan enflasyon farkı ödemesi dahi gasp edildi. Bunlar sesini çıkaramadı.123 lira toplu sözleşme görüşmelerinde Hükümetin ilk teklifi olan yüzde 3+ 3 maaş zammından bile daha düşük bir zam demek.  123 lira en düşük memur maaşına yüzde 6,6; ortalama memur maaşına yüzde 5,2 artış demek.   Böyle olunca, memur maaşları Hükümetin ilk teklifinin bile altında kaldı, memurların aylık zararı ortalama 200 lirayı aştı.Emekli maaşı ve emekli ikramiyesi yönünden de zarara uğradık.Ne yazık ki bu eziyet 2014 yılıyla da sınırlı değil. 2015 için de %3+%3 zam kabul edildi.Bütün bu yaşananlara rağmen toplu ihanete imza atan konfederasyon hala durumdan son derece memnun. Allah için çıkıp bir açıklama dahi yapamıyor. “Memur maaşı eridi” diyemiyor. Hatta bizim ek zam talebimize de, karşı çıkıyor. Memuru masada mağdur eden bu konfederasyona gereken cevabı yine biz, kamu çalışanları verecektir” dedi.

ŞAHİNDOĞAN,konuşmasının devamında,memur ve hizmetlilerimizin görev tanımlarının yasa ve yönetmeliklerde net olarak yapılmaması nedeniyle keyfi uygulamalara maruz kaldıklarını söyleyerek memur ve hizmetli görev tanımının yapılması için mücadele ettiklerini söyledi.Eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin ayrım yapılmaksızın tüm eğitim çalışanlarına ödenmesi gerektiğini belirten ŞAHİNDOĞAN,bu konuda en son 19. MEB Şurasına teklif götürdüklerini,ancak çoğunluğu tek tip kafa yapısına sahip şura katılımcıları tarafından bu haklı talebin kabul edilmediğini belirterek mücadeleye bu ödemeler tüm eğitim çalışanlarına yapılıncaya kadar devam edeceklerini söyledi.

4/C li çalışanların sorunlarına da değinen ŞAHİNDOĞAN,burada temel problemin kadro olduğunu  4/c lilere kadro verilmesi için mücadele ettiklerini,mücadelede belli bir aşamaya da geldiklerini ancak siyasi iktidarın kadro verme noktasında hala ayak sürüdüğünü söyledi.

Yaklaşan yetki sürecine de dikkat çeken ŞAHİNDOĞAN,15 Mayıs 2015 te belirlenecek yetkiye göre 2016-2017 toplu sözleşmelerinin imzalanacağını,eğer memuru masada satanların yeniden yetkili olması halinde iş güvencemiz dahil pek çok konuda yeni hezimetlere hazır olmamız gerektiğini söyledi.ŞAHİNDOĞAN,”Eğer haklarımızı korumak ve genişletmek istiyorsak,iş güvencemize sahip çıkmak istiyorsak,yandaş sendikanın toplu sözleşmesiyle geriletilen ücretlerimizin insanca yaşayabileceğimiz bir seviyeye yükseltilmesini istiyorsak,kayıplarımızın telafisini istiyorsak mutlaka Türkiye Kamu Sen’i yetkili kılmalıyız “dedi