KUTLU DOĞUM HAFTASI ÇERÇEVESİNDE “DİN VE SAMİMİYET”

 

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Konfederasyonumuzun M. Zeki Ayhan toplantı salonunda Türk Diyanet Vakıf-Sen’in katkılarıyla bir söyleşi düzenlendi.

Konferansa başta Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk olmak üzere, bağlı sendikalarımızın Genel Başkanları, Genel Merkez Yöneticileri ve Türkiye Kamu-Sen çalışanları katılırken, Ankara İl Müftü Yardımcısı Ali Gülden Kutlu Doğum haftası ve önemine ilişkin  bir konferans verdi.

Açılışta bir konuşma yapan Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kutlu doğum haftasını her yıl farklı bir tema ile işlediğini bu yılki temanın ise, “Din ve Samimiyet” olarak belirlendiğini söyledi.

 

KONCUK: DİN ADAMLARI İSLAM’IN TEMEL DOĞRULARINI ANLATMALIDIR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise, Kutlu Doğum Haftasında Peygamberimizin ümmetinin içine düştüğü durumun sorgulanması gerektiğine vurgu yaptı. Koncuk, “Hz. Peygamber efendimiz alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Derin bir karmaşanın yaşandığı bu dünyada Peygamberimizi anlamaya belki de en çok İslam aleminin ihtiyacı var.

Ne yazık ki İslam dünyasını kan tutmuş bir görüntü var şu günlerde. Huzurlu olan bir tek İslam ülkesi görebilmek mümkün değil. Müslüman kanı sudan ucuz hale geldi, Müslüman müslümanı boğazlar hale geldi. Bu hale nasıl geldik? Bütün İslam alimleri ve düşünürlerinin bunu sorgulaması gerekmektedir. Peygamberimizin dünyaya geldiği bugün, ümmetinin içine düştüğü durumu konuşmak çok daha önemlidir.

“Din güzel ahlaktır” diyen bir Peygamberin ümmetiyiz ama ahlakın neresindeyiz? Bu sorgulamayı hepimizin yapması gerekir. Mısır’da yüzlerce müslümanın katline ferman çıkarıldı, ne adına yapılıyor bunlar. Suriye’de Müslüman müslümanı boğazlıyor, Irak’ta benzeri problemler yaşanıyor. Ülkemiz de parlak günler yaşamıyor.

İşte bunları en yürekli şekilde din adamlarımızın terennüm etmesi lazım. İslam’ın temel doğrularını, Peygamberimizin örnek yaşamını din adamlarımızın  cesaretle söylemesi önemlidir. Onlar söylemezse kim bunu söyleyecek? Doğru din algısını din adamlarının insanlarımızın beynine nakşetmesi çok önemlidir. Peygamberimizi rahmet ve şükranla yad ediyor, o’nun ümmeti olmaktan şeref duyduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Ankara İl Müftü Yardımcısı Ali Gülden Kutlu Doğum haftası ve Peygamberimizin hayatına ilişkin dinleyicilere konferans verdi.