TÜRKİYE KAMU-SEN ÇALIŞMA BAKANI FARUK ÇELİK’İ ZİYARET ETTİ


Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Konfederasyon Yönetim Kurulu üyelerimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Fatih Acar, Müsteşar Yardımcısı Ali Kemal Sayın, Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Devlet Personel Başkanlığı Başkan Yardımcısı Enes Polat da görüşmede hazır bulundu.

Genel Başkanımız İsmail Koncuk, Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e ek gösterge uygulamasıyla ilgili olarak Türkiye Kamu-Sen’in taleplerini iletti. Koncuk bu konuda;

  • Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personele de ek gösterge verilmesi,

  • Kurumlarda çalışan tüm uzmanların aynı ek gösterge uygulamasından faydalanması;

  • Ekonomist, programcı ve çözümleyici ile teknik öğretmenlerin Teknik Hizmetler Sınıfında sayılan memurların faydalandığı ek gösterge uygulamasından faydalanması,

  • Ek gösterge uygulamasının bütün hizmet sınıfları için 9. dereceden başlanarak, başta öğretmen, akademisyen ve emniyet görevlileri olmak üzere bütün kamu görevlileri için belirlenen rakamların 800’er puan artırılmasıtaleplerini de Bakan Faruk Çelik’e iletti.

  

Türkiye Kamu-Sen’in Ek Gösterge Taleplerine ulaşmak için tıklayınız

 

Ziyarette geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına da değinen Genel Başkan İsmail Koncuk, üzerinde anlaşılan konuların bir an önce hayata geçirilmesi konusuna vurgu yaptı.

Genel Başkan İsmail Koncuk, Görevde Yükselme Yönetmeliğinin hakkaniyetten uzak olduğunu, sözlü sınava dayalı başarı sıralaması yapılmasının kamuda devlete karşı büyük bir güvensizlik oluşturduğunu söyleyerek, bu anlayışın değiştirilmesini aksi takdirde bu anlayışın ülkeye zarar vereceğini, liyakat ve kabiliyetten uzak insanların yönetim kademelerine geleceğini, adamı olmayanların atanma şansı bulamayacağını ifade etti.

Genel Başkanımız İsmail Koncuk, İl Özel idareleri ile sendikalar arasında imzalanan Sosyal Denge Sözleşmelerinden AFAD çalışanlarının da faydalandırılması konusunda alınan yargı kararlarının artık hukuki bir zemine oturtulması gerektiğini belirterek, Sosyal Denge Sözleşmesinden AFAD çalışanlarının da başka bir işleme gerek kalmaksızın yararlandırılması gerektiğini vurguladı.

Bakan Faruk Çelik ise, Türkiye Kamu-Sen’in ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek çalışma hayatında yapılan düzenlemelerde Türkiye Kamu-Sen’in fikir ve önerilerinin kendileri için son derece büyük önem arz ettiğini söyledi. Bakan Çelik, Devlet Personel Başkanlığı yetkililerine, yargı kararlarına uygun olarak sosyal denge sözleşmelerinden AFAD çalışanlarının da faydalandırılması için gerekli çalışmaların yapılması talimatı verdi.  

Çelik ayrıca, Kamu Personeli Danışma Kurulunda üzerinde mutabakata varılan

  • 4/C’lilere kadro,

  • 2005 yılından sonra göreve başlayanlara bir derece verilmesi

  • Disiplin cezalarının affı gibi tüm başlıkları hayata geçirmek için gayret sarf ettiklerini ifade ederek, yapılan çalışmaların her safhasında Konfederasyonlarla iletişim halinde olacaklarını ve görüşlerine başvuracaklarını söyledi. Akademik zam konusunda ise YÖK’ün bir çalışması olduğun, Hükümetin bu çalışmaya göre bir değerlendirme yapacağını ifade etti.

4/C’lilerin kadroya geçirilmesi konusunda ise, Bakan Çelik, konuyla ilgili olarak çalıştıklarını, sendikalarla mutabakata varılan bütün konuları içeren bir kanun tasarısı hazırlayacaklarını, 4/C’lilerin de belli bir maaş skalasında, iş güvencesine kavuşturulmaları için çalışmaların sürdüğünü belirtti. Genel Başkan İsmail Koncuk’un bu konularla ilgili belli bir takvim oluştu mu? Sendikalarla tekrar bir araya gelinecek mi? sorusu üzerine ise, Bakan Çelik, sendikaları konu hakkında bilgilendireceklerini, söz konusu çalışmaların kanunlaşması için gayret sarf edeceklerini söyledi

 

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında hangi konular üzerinde mutabakata varıldığını görmek için tıklayınız