İL TEMSİLCİLERİMİZ ANKARA'DA BİR ARAYA GELDİ


Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcileri toplantısı Ankara'da yapıldı.

Gazi Mustafa Kemal, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Türk Diyanet Vakıf-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Fişne’nin okuduğu Kur'an-ı Kerim'in ardından birlikte dualar edildi.

 

KAHVECİ: TÜRKİYE KAMU-SEN BU ÜLKENİN MİLLİ HEYECANIDIR

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder KAHVECİ, toplantının hayırlı ve uğurlu olmasını temenni etti. Kahveci, "Yetki sürecini geride bıraktık. Şartlar elbette çok zordu ama Türkiye Kamu-Sen 419 bin olan üyesi sayısını her türlü zorluğa rağmen 445 bine çıkararak ciddi bir başarı sağladı. Elbette az önce söylediğim gibi şartlara bakıldığında gerçekten iyi ve önemli bir noktaya geldik. Hedefimiz tüm hizmet kollarında yetkiyi elde etmektir. Şimdi elinde yetkiyi bulunduranlar memuru ne yazık ki Hükümete peşkeş çekiyorlar. 1 Ağustos'ta sizlerinde bildiği gibi Toplu Sözleşme süreci başlayacak. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak aynı heyecan ve enerji ile mücadelemizi masada sürdüreceğiz. Şartlarımız hep ama hep zordu ama biz yılmadık. Ülkemizin geldiği hal herkesçe malum, 30 - 40 yıldır kan döken terör örgütü bugün elini arkasına koymuş ülkenin tek sahibi gibi hareket ediyor. İşte bu yaşananlar çerçevesinde Türkiye Kamu-Sen var olmalı, varlığını güçlü bir şekilde sürdürmelidir. Türkiye Kamu-Sen bu ülkenin milli heyecanıdır" dedi.

 

KONCUK: MISIR’DA YAŞANANLAR BİR AN ÖNCE SON BULMALI, SÜKÛNET SAĞLANMALI

İl Temsilcileri istişare kurulunun açılış konuşmasını yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise sözlerine katılımcıları selamlayarak başladı. Koncuk, "Değerli arkadaşlarım, sözlerime başlarken hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının milletimize ve İslam alemine hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Nice Ramazanlara ailelerimiz ve dostlarımızla ulaşmayı temenni ediyorum. Tabii İslam dünyası ne yazık ki huzur bulamıyor. Avrupa Birliği ve okyanus ötesinin oyunları hala devam ediyor. Mehmet Akif Ersoy cahilliğe atfen diyor ki, “Ey hasmı hakiki, seni öldürmeli evvel, 
Sensin bize düşmanları üstün çıkaran el” Mehmet Âkif'in bahsettiği aynı anlayış İslam dünyasında  maalesef devam ediyor. Ortak noktalarda, müşterek değerlerde  bir araya gelinemiyor. Kamplaşma alabildiğine devam ediyor. Sizlerin de bildiği gibi Mısır'da 120’den fazla  Mısır'lı vatandaşın öldüğü bildiriliyor. Bunların Mursi taraftarı olduğu belirtiliyor. Ne olursa olsun, kim olursa olsun bu insanlar bizim dindaşlarımızdır. Onların yaşadığı acılar bizi üzmelidir. Mısır'da yaşanan bu gelişmeler bir an önce durulmalı ve sükûnet bir an önce sağlanmalıdır. Emperyalist güçlerin anlayışı ve tahrikleriyle, üst düzey yöneticilerin beyinlerinin esir alınmasıyla yapılan bu tezgâh inşallah bir an önce bitsin.Mısır’da yaşanan bu katliamı kınıyorum” dedi.

 

KONCUK: TÜRKMENELİ VE DOĞU TÜRKİSTAN’DA YAŞANAN ZULME SESSİZ KALAN HÜKÜMETİ KINIYORUM

Türkmeneli ve Doğu Türkistan’da soydaşlarımıza yönelik organize bir biçimde yapılan şiddet olaylarını de değerlendiren Genel Başkanımız İsmail Koncuk, olaylar karşısında adım atmayan AKP Hükümetini eleştirdi. Koncuk, “Değerli arkadaşlarım, Tuzhurmatu'da düzenlenen saldırıda yine 40 Türkmen soydaşımız yaralandı. Bölgede Türkmenlere yönelik organize saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Türkmen soydaşlarımız bölgeden uzaklaştırılmak isteniyor ve saldırılar her geçen gün şiddetini artırıyor. Ancak burada AKP Hükümeti ne yazık ki Irak'taki Türkmen soydaşlarımızla ilgili olarak parmağını dahi kıpırdatmıyor. Onlarca ölü ve yaralı insan, hayat hakları tehdit edilen insan orada varolma mücadelesi veriyor ama yetkililerimizden en ufak bir ses yok. Elbette Mısır ve Suriye'de yaşananlar bizleri yakından ilgilendiriyor ama Türkmenlerin sorunları da bizleri ilgilendirmeli. Onlar bizim hem din kardeşimiz hem soydaşımızdır. Doğu Türkistan'da zulüm devam ediyor,  Türkiye'den en ufak bir ses yok. Adına Sivil Toplum Örgütü diyenler bu olaylar karşısında küçücük bir tepki vermiyor. Bu bölgelerde soykırım yaşanıyor ama ses yok. Ben Tuzhurmatu'da ve Doğu Türkistan'da yaşanan bu zulme sessiz kalan AKP Hükümetini şiddetle kınıyorum" dedi.

 

KONCUK: BİZLER İLKELİ VE KARARLI DURUŞUMUZLA MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye Kamu-Sen’in büyümesinden rahatsızlık duyanların olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız İsmail Koncuk, inanmış dava adamlarının bu başarının altına imza attığını belirtti. Koncuk, “ Ben her birinizi Genel Başkanlardan Genel Merkez Yöneticilerine, İl Temsilcilerinden Şube Başkanlarına kadar, üyelerimize kadar gösterdiğiniz çabalardan ve çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Zor bir dönemi başarı ile geride bıraktık. Değerli arkadaşlarım, zorluklar geçen yıl zirve yaptı. Türkiye Kamu-Sen'in mensuplarının yaşadığı zorlukları ve şartları bilmeyenler elbette çıkacaktır, büyümemizden rahatsız olanlar çıkacaktır, üye sayımızın 445 bine ulaşmasını hazmedemeyenler çıkacaktır. Birileri yazıyor, üye sayıları çakıldı kaldı diye, evet üye sayımız çakıldı ama bizim üye sayımızın büyümesi birilerine çakıldı değerli arkadaşlarım. Biz devletin her türlü imkânının yandaşlara sunulduğu, kanunların tanınmadığı, üyeler üzerinde olumsuzlukların oluşturulduğu bir dönemde 445 bin üyeye ulaştık. Bizim büyümemizin hangi sebeplere dayandığını düşmanlarımız çok iyi biliyorlar. Tesadüfler bizleri bir araya getirmedi. Değerli arkadaşlarım, inanmış dava adamlarına karşı mücadele etmek kolay değildir. Bizi yok etmek için yapmadıkları kalmıyorsa ve biz hala 445 bin üyeye sahipsek birileri buna saygı duymalıdır. Bizler ilkeli ve kararlı olarak duracağız durmaya devam edeceğiz ve daha da büyüyeceğiz. Abdurrahim Karakoç’un dizelerinde dediği gibi, “Bir doğrunun imanı, bin eğriyi düzeltir.Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir”Türkiye Kamu-Sen üyeleri gençlik yaşlarından beridir aynı düsturla yollarına devam ettikleri için bizim sırtımızı asla yere getiremeyeceklerdir. Böyle bir teşkilatın karşısında nefislerinin ve günübirlik hesapların peşinde koşanlar başarılı olamazlar.

“Değerli arkadaşlarım, bu zulüm ve ahlaksızlığın son bulacağı günler çok yakındır. Bu millete ihanet edenler er veya geç hak ettiklerinin karşılığını görecektir., bunları hep beraber göreceğiz. Zulmün getireceği bir başarı yoktur. Ezerek, korkutarak uzun süreli başarı olmaz. O günler inşallah ve bu milletin kurtuluşu ve şahlanışı olacaktır. Türkiye Kamu-Sen bu sebeple çok önemlidir. Korkmuyoruz, korku ve endişe kelimesini literatürümüzden çıkardık Mücadele edeceğiz ve insanlar bize göre pozisyon alacaklar. Biz bunu geçmişte hep yaptık ve şimdi de yapmaya devam edeceğiz.”

“Değerli arkadaşlarım, Malazgirt meydan muharebesini, Çanakkale Savaşını hatırlayın. Muzafferiyetteki en önemli sebep, hedefleri olan insanların inançları olmayanlara karşı ve  mücadelesiydi ve galip belliydi  biz galip geldik. Zayıflardan güçlü adımlar beklenemez. O Çanakkale ve Malazgirt ruhu Türkiye Kamu-Sen'in temsilcilerinde var. Bu çok büyük bir davadır, günübirlik heveslerin davası değildir. Bizler umutlarını yitirmeyen insanlarız. Asil, şerefli ve ilkeli duruşumuz daima devam edecektir. Sizler bulunduğunuz yerlerde birlik ve beraberlik ruhunu tesis etmeli daha da yukarılara çıkarmalısınız. Görevlerine yeni başlayan İl Temsilcilerimize de görevlerinde başarılar diliyorum." dedi.

 

KONCUK: O MASADA BİZİM NE YAPTIĞIMIZI BİRİLERİ GAYET İYİ BİLİYOR

1 Ağustos’ta başlayacak olan Toplu Sözleşme sürecine de değinen Genel Başkan İsmail Koncuk, birilerinin o masada Türkiye Kamu-Sen’in neler yaptığını ve başardığını çok iyi bildiğini söyledi. Koncuk, Toplu Sözleşme taleplerine kendi üyeleri için yüzde 50 daha fazla Toplu Sözleşme ikramiyesi isteyen Malum sendikayı da sert şekilde eleştirdi.  “Sizlerinde bildiği gibi 1 Ağustos'ta Toplu Sözleşme süreci başlıyor. Türkiye Kamu-Sen o masada bugüne kadar kamu çalışanları için yetkili ya da yetkisiz hep mücadele etmiştir. Bizim farkımız işte budur. Birileri bizim o masada ne yaptığımızı çok iyi biliyor, kendilerinin de neler yapmadığını çok iyi biliyorlar. Şimdi çıkıp 10 hizmet kolunda yetkiliyiz diyorlar, sizler 10 hizmet kolunda yetkili olsanız da birilerine teslim olmuşsunuz, o masada bu teslimiyetle başarılı olamazsınız. Şimdi diğer Konfederasyon taleplerinin içine Toplu sözleşme İkramiyesi üyelerimize yüzde 50 daha fazla verilsin diye bir talep sunuyor. 2002'den 2010 yılına kadar o masada yetkiliydik. Biz Toplu Sözleşme ikramiyesi o dönem için bize 5 TL. diğerlerine 2.5 TL. olsun demedik. Sendikacılıkta birazcık delikanlılık varsa bu yaptıkları delikanlılık değildir. Korkaklarla sendikacılık yapılmaz. Zaten bu talep 4688 sayılı sendikalar kanununa aykırı bir taleptir. Bunu zaman zaman yine talep ettiler şimdi yine bunu gündeme getiriyorlar. Bu gayri ahlaki bir yaklaşımdır. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak tüm sendika üyelerine 3 ayda bir 421 TL. Toplu Sözleşme ikramiyesi verilmesini talep ediyoruz. Toplu Sözleşme ikramiyesinin aidat olarak görülmesini istemiyoruz.” dedi.

 

KONCUK: HIZ KESMEDEN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

İl Temsilcilerinin sunacağı görüş ve önerilerin önümüzdeki Toplu Sözleşme süreci ve eylemler konusunda yol gösterici olacağının altını çizen Genel Başkan İsmail Koncuk, “hız kesmeden mücadeleye devam” dedi. Koncuk, “Değerli arkadaşlarım, bugün burada sizlerin görüş ve önerilerini alarak Toplu Sözleşme sürecinde izleyeceğimiz yolu ve yapacağımız eylemleri kararlaştıracağız. Sizlerin fikir ve düşünceleri bize ışık tutacaktır. Gaz kesmeden mücadelemize devam edelim, inancımızı yitirmeden devam edelim, yılmadan devam edelim. Bizlerin çabaları insanları sürükleyecektir. Hepinize saygılar sunuyor toplantımızın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

Genel Başkanımız İsmail Koncuk'un ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş üye sayıları ve yıllar içerisindeki gelişimine yönelik bir sunum yaptı.

Daha sonra ise Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak Toplu Sözleşme taleplerimize ilişkin bir sunum yaptı.

Emekli olan Şırnak İl Temsilcimiz Reşit Yıldız’a hizmetlerinden dolayı plaket verilmesinin ardından İl Temsilcilerimizin görüşlerini almak üzere istişare toplantısına geçildi. İl temsilcilerimiz önümüzdeki sürece ilişkin görüş ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

        Toplantıda bir konuşma yapan Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı geçtiğimiz günlerde İsviçre’de yapılan ILO toplantısında Türkiye’nin son 10 yılda 7 kez ILO sözleşmelerini en kötü uygulayan 25 ülke sınıfına girmesine ilişkin yaşanan gelişmeler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

KONCUK: MASADA KİMSENİN YÜZÜNÜ YERE EĞMEYECEĞİZ

Toplantının sonunda kapanış konuşmasını yapan Genel Başkanımız İsmail Koncuk, görüş ve düşüncelerini paylaşan tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu. Koncuk, “Toplu sözleşme masasında elbette zam oranları ile birlikte  birçok konuda da mücadele edeceğiz. Taleplerimizin hepsi hemen neticelenmese de bunların zamanla çözülmesi için elimizden geleni yapacağız. Televizyonlarda Türkiye Kamu-Sen’in talepleri konuşuluyor bunlar çok önemli. Mesele yüzümüzü eğecek bir strateji içinde olmamaktır ve emin olun kimse bundan şüphe duymasın, biz sizlerin yüzünü yere eğecek bir tutum ve davranış içinde olmayacağız. Bir dava adamı ruhuyla konuşan arkadaşlarıma baktıkça bu teşkilatın ve fedakar insanların yanlış yapma ihtimalinin olmadığını daha net görüyorum. İstişare toplantımız vesilesiyle bu sene gerçekleştireceğimiz Genel Kurul sürecimizin de milletimize ve memleketimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Heyet toplantının ardından halen inşaatı devam eden Türkiye Kamu-Sen Genel Merkez binasında incelemelerde bulundu.