KAHRAMANMARAŞ 1 NO’LU ŞUBE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

 

        Kahramanmaraş 1 No’lu Şube İstişare Toplantısı yapıldı. Toplantıya, Türk Eğtim Sen Genel Merkezini temsilen, Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN ile Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN katıldı.

        Toplantıda Türk Büro Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Ali YURDAGÜL, Türk Enerji Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Erullah KARADÖL ve Türk İmar Sen Kahramanmaraş İl Temsilcisi Doğan PELTEK de hazır bulundu.

        İstişare toplantısı Şube Başkanı Mustafa GÖKHAN’ın açılış konuşması ile başladı. GÖKHAN şube faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi verdi ve sendikamıza vermiş oldukları her türlü destek için teşekkür etti.

        Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri de katılımcılara hitaben birer konuşma yaptı. İlk sözü alan Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M.Yaşar ŞAHİNDOĞAN ALO 147 hattını eleştirerek, şunları söyledi: “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bir Ömer DİNÇER geldi geçti. Öğretmeni itibarsızlaştırma, öğretmene  şiddet bu dönemde doruğa ulaştı. Öğretmenleri, eğitim çalışanlarını aşağılayan bir dönemi hep beraber yaşadık. Ömer DİNÇER, ALO 147 gibi bir uygulamanın altına imza atarak eğitimcileri, velinin, öğrencinin ve toplumun önüne atmıştır. Eğiitm çalışanları aslı astarı olmayan birçok konuda şikayet edilmiş ve eğitimcilerin haklarında soruşturmalar açılmştır. Hiçbir kurumda kendi çalışanlarının şikayet edileceği böyle bir hat yoktur. Böyle bir uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir. Şikayet hattı olarak çalışan bu uygulama bir an once sonlandırılmalı ya da bu hat sadece Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaları, faaliyetleri hakkında bilgilenme hattı olarak işlev görmelidir." Teşkilat Yasasına da tepki gösteren ŞAHİNDOĞAN, "Ömer DİNÇER, çıkardığı Teşkilat Yasasıyla da eğitimcileri mağdur etmiştir. Öğretmen tayinleri yılda bir kereye düşürülmüştür. Öğrenim özrü tayin sebebi olmaktan çıkarılmıştır” dedi.

        ŞAHİNDOĞAN “Milli Eğitim Bakanlığı'nda Bakan değişti ama eğitim çalışanlarına şaşı bakan anlayışta bir değişiklik yok” diyerek  yeni Yönetici Atama Yönetmeliğini eleştirdi, sendikamızın yönetmeliğin 17 maddesine iptal davası açtığını hatırlattı. ŞAHİNDOĞAN, öğrencilere kıyafet serbestisi, yeni eğitim sistemi ve YÖK Yasa Tasarısı ile ilgili de açıklamalar yaptı.

        Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN yaptığı konuşmada Türk Eğitim-Sen Genel Merkezinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Yetkili sendika olmanın önemine dikkat çeken KOCAKAPLAN, “2012 yılı Mayıs ayında gerçekleştirilen 2012 ve 2013 yıllarını bağlayan toplu sözleşme görüşmelerinde yaşanan basiretsizliğin, beceriksizliğin tekrarlanmaması ve oynanan orta oyunu tekrar seyretmemek için yetkili sendika olma zorunluluğumuz vardır” dedi.

        KOCAKAPLAN sözlerini şöyle sürdürdü: “Malum sendikanın yandaşlığının beş kuruş etmediği bu toplu sözleşme sürecinde görülmüştür. Masada basiretsizliğini gösteren sendika Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda iki defa kamu çalışanlarını yolda bırakmıştır. Kamu Görevlileri Hakem Kurulu (KGHK )’na yandaş sendikanın temsilcisi olarak katılan, kamu çalışanlarının hakkını savunmak için orada bulunan akademisyen üye hükümetin teklifi olan yüzdelik zamlara, sefalet artışlarına evet demistir. Daha baştan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu (KGHK )’ndan bir şey çıkmayacağını anlayan Genel Başkanımız İsmail KONCUK, görüşmelere katılan konfederasyon başkanlarını arayarak ‘Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’ndan çekilelim. Kurul karar alamasın. Konu Bakanlar Kuruluna, siyasi iradenin önüne gitsin’ şeklindeki önerisi de yetkili konfederasyon tarafından kabul edilmedi ve bugün bize reva görülen sefalet artışları hayat geçmiş oldu. Tarihin tekerrür etmemesi için kamu çalışanlarının sendikal tercihlerini bir kere daha gözden geçirmesini rica ediyorum.”

        İstişare toplantısının ardından katılımcıların sorduğu sorular Şube Başkanı ve Genel Merkez Yöneticileri tarafından cevaplandırıldı.