GENEL BAŞKAN KONCUK OSMANİYE’DE

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türk Eğitim-Sen Osmaniye Şubesi'nin istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Türk Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Seyit Ali Kaplan, Türk Eğitim-Sen Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan,  Türk Eğitim-Sen Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Rasim Asker, Osmaniye Kamu-Sen İl Temsilcisi Beyazıt Aslan, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda sendika üyeleri de hazır bulundu.

Türk Eğitim-Sen Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Rasim Asker ve Osmaniye Kamu-Sen İl Temsilcisi Beyazıt Aslan toplantıda birer konuşma yaptı.  

Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkan Koncuk,  "Emeklisine, memuruna sırtını dönen bir anlayışla devlet yönetmenin mümkün olmadığını artık bu ülkeyi yönetenlerin görmesi lazım" dedi.

Koncuk, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk defa kamu çalışanlarının 1 Ocak'ta alması gereken zammı almadıklarını söyledi. Koncuk, iktidarın 5 ay boyunca kamu çalışanlarına vermediği zam oranından hiç pişmanlık duymadığını kaydetti. İktidardaki siyasi anlayışın 'ne kadar uzatırsam o kadar kardır' mantığı ile hareket ettiğini ifade eden İsmail Koncuk, "Toplu sözleşme masası kurulmadan önce, kamu çalışanlarına Cumhuriyet tarihi boyunca verilmeyen toplu sözleşme hakkı veriyoruz diye billboardlarda boy boy ilanlar yapacaksınız ama kamu çalışanlarına sendikal hakkı olan Toplu Sözleşme hakkını kullandırmak için tam 17 ay bekleyeceksiniz. 2 Milyon 600 Bin kamu çalışanının, 2 milyon emeklinin, iktidarın gözünde kıymeti işte budur. Bu kıymeti, kamu çalışanları ve emekliler çok iyi görmek ve çok iyi şekilde irdelemek zorundadır. 17 ay boyunca Şike Kanunu 2 defa çıkarıldı. Milletvekillerine 15 dakikada zam yapılan kanun çıkarıldı. Ama bizi 17 ay dikkate almayan bir siyaset anlayışı var" dedi.

"10+10 ZAM YAPILMASINI İSTİYORUZ"

Türkiye'de 2 milyon 600 bin kamu çalışanının olduğunu hatırlatan İsmail Koncuk, toplu sözleşme masasında birçok eksiklikler gördüklerini bildirerek konuşmasına şöyle devam etti: "Geldiğimiz noktada bir kanun çıktı. Daha ilk gün ara verildi. Bir odaya çekilerek bakanla birlikte çalışma takvimi hazırladılar. Ben toplantı öncesi şöyle söyledim; Bu kanun size çalışma takvimi yapma hakkını verebilir ama bu hakkı kapalı kapılar arasında yapamazsınız. Masada yapacaksınız. Eğer kapalı kapılar arkasında takvim oluşturursanız, biz bundan endişe duyarız. Bu, Toplu Sözleşme masasını anlamsız hale getirir. Önümüzdeki dönemde böyle bir şey yaşanmamalıdır. Hatta bu konuda görüşlerimizi alacak ve takvimi öyle belirleyeceksin. Bütün süreçte de bazı şeyler kapalı kapılar arasında olabilirdi. Doğru şeyler yapacaksanız, herkesin gözü önünde yapmalısınız. Esas olan budur. Şeffaflık dışında hangi usulle ne yaparsanız yapın, isterseniz hayır yaptığınızı zannedin, ondan şer doğar. Biz Kamu-Sen olarak bu yanlışların yapılmasına asla göz yummayacağız. Toplu sözleşmede önemli talepler ortaya koyduk. Bu taleplerimiz içerinde kamu çalışanlarına 2012-2013 yılı için 10+10 zam yapılmasını istiyoruz. Biz masaya iki yıllığına oturturuz. Bu hem 2012 hem de 2013 zamlarımızı belirleyecek bir toplu sözleşmeleri kapsamaktadır. 2 yıl boyunca zam almayacağız. Ne belirlendiyse 2 yıl boyunca o şekilde alacağız. O yüzden bu konu son derece önemlidir.”

EMEKLİNİN MAAŞI YARI YARIYA DÜŞÜYOR

Kamu emeklisinin de önemli sıkıntıları olduğuna değinen Koncuk, "Emekli arkadaşlarımızın maaşları yarı yarıya azalıyor. O halde bizim ek ödemelerde emeklilik maaşları da dikkate alınmalıdır. 2 bin lira alan bir arkadaşımızın maaşı birden bire bin 300 TL'ye düşerse, maaşlar yarı yarıya düşerse, alım gücü de aynı oranda düşer. Bugün her evde bir işsiz var. Hatta bazı evlerde 2 işsiz var. 2 milyon üniversite mezunu işsiz geziyor. 750 bin Meslek Yüksek Okulu, 3 milyon civarında ise lise mezunu işsizimiz var.

Tabi okumamış olan işsizleri saymıyoruz. Türkiye bu tablo ile hiç iyiye gitmiyor. Emekliler konusunun üzerinde mutlaka durulmalıdır. Bu konu bizim kırmızıçizgilerimiz arasındadır. Senin emeklilik süren 30 yılla sınırlandırılmış. 30 yıldan sonra çalışırsan bu süre hiç dikkate alınmıyor. Ancak işçilerde alınıyor. Devlet memurlarında alınmıyor. Bu nasıl mantık? Bunun düzeltilmesi lazım. Vergi giderlerinin de düzeltilmesi lazım. Vergi girdilerini kepçe ile alınan, kaşık ile verilen bir sistemle işletiliyor. Hem çalışanlarımıza hem emeklilerimize özel hizmet tazminatına artı olarak 100 TL zam istiyoruz" diye konuştu.

"AÇ MÜSLÜMANLAR İSTEMİYORUZ"

Genel Başkan İsmail Koncuk, kamu çalışanlarına ve emekliye Kurban ve Ramazan bayramları öncesi bir maaş ikramiye verilmesi gerektiğini de belirterek "Sayın Başbakanımız hep söylüyor; 'Dindar nesil yetiştirelim' diye. Elbette dindar insanlar yetiştirelim. Memleketini seven, milliyetçi, vatansever, bu ülkenin her derdi ile ilgilenen, insan haklarına saygılı bir nesil yetiştirelim. Ama bizim insanımız, kamu çalışanlarımız, emekliler, Kurban Bayramı'nda kurban kesemiyor. Ramazan Bayramı'nda çocuklarına hediye alamıyor. Aç insanlar önce kendi inançlarını yerler. Onun için emeklilerimize, kamu çalışanlarımıza hiç olmazsa Kurban ve Ramazan Bayramı'nda bir maaş ikramiye verilmesi gerekiyor. Öyle Müslümanlık sözle, lafla olmuyor. Biz aç Müslümanlar istemiyoruz. Yarına güvenle bakan, karnı tok, başı dik Müslüman, Türk Milleti istiyoruz. Bunu mutlaka sağlayalım. Sosyal devlet bunu gerektiriyor. Emeklisine, memuruna sırtını dönen bir anlayışla devlet yönetmenin mümkün olmadığını artık bu ülkeyi yönetenlerin görmesi lazım. Kamu çalışanlarının makul taleple gelmesi isteniyor. Ben de 'makul talep nedir' diye sordum. Makul talep; kamu çalışanlarının, emeklilerin rahat yaşamalarından daha makul talep olur mu? Gerçek anlamda insanı yaşatmak lazım. İşte pastadan ayrılması gereken pay onları mutlu edecek şekilde olmalıdır. Biz bütün pay kamu çalışanlarına verilsin demiyoruz" şeklinde konuştu. Genel Başkan İsmail Koncuk, "Türkiye Kamu Sen, toplu sözleşme masasında manevra yapılmasına izin vermeyecek. Bizim bir duruşumuz olmalı" diyerek konuşmasını tamamladı.

Öte yandan Genel Başkan İsmail Koncuk, Osmaniye Şubesi’ni de ziyaret etti. Koncuk, ziyaret sırasında ataması yapılmayan öğretmenlerle bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi. Koncuk, ataması yapılmayan öğretmenlere şu ana kadar her türlü desteği verdiklerini kaydederek, bundan sonra da çocuklarımızın taşeron işçi ve ücretli öğretmen olarak sömürülmesine müsaade etmeyeceklerini, ataması yapılmayan öğretmenlerin sorunlarını her platformda dile getireceklerini, eylem ve etkinliklerine destek vermeye devam edeceklerini söyledi.