GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ TOKAT’TAYDI

Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizin planlı şube ziyaretleri devam ediyor. Genel Sekreter Musa AKKAŞ ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN Tokat Şube Başkanlığını ziyaret etti.

 

Ziyaret vesilesiyle sendika binasında basın toplantısı düzenlendi. Genel Sekreter Musa AKKAŞ tarafından basın mensuplarına toplu sözleşme taleplerimiz, gündemdeki konular ve Türk Eğitim - Sen’in bakış açısını yansıtan açıklamalar yapıldı.

 

Genel Merkez Yöneticilerimiz ve Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Türk Eğitim - Sen Turhal İlçe Temsilciliği tarafından organize edilen ve üyelerimizin  katılımı ile gerçekleştirilen toplantıya katıldılar. Toplantıda Şube Başkanı Hakan AKKAYA ve Genel Sekreter Musa AKKAŞ birer konuşma yaptılar.

 

Genel Sekreter AKKAŞ öğretmenlerimize yönelik son günlerde hız kazanan saldırılara değinerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nı eleştirdi. Bakan Dinçer’in ve bürokratlarının öğretmenlere yönelik şiddete karşı herhangi bir adım atmamasını ve öğretmenleri sahiplenmemesini manidar bulduğunu kaydederek, “Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer; genç nesilleri yarınlara hazırlayan, öğrencilerini kendi çocuğu gibi sahiplenen, onların dertleriyle dertlenen, sevinçlerine ortak olan, yeri geldiğinde öğrencilerinin kalemini, defterini alan, onlarla ekmeğini paylaşan, büyük bir özveri ile görev yapan öğretmenlerimize yapılan bu insanlık dışı muameleye daha ne kadar sessiz kalacaktır?

 

Sayın Dinçer ne zaman makam odasından dışarı çıkacak, kendi personeli ile kucaklaşacak ve onları sahiplenecektir?

 

Bakan Dinçer ne zaman bu konuda önlem alınması için Bakanlığı en üst seviyede alarma geçirecektir?” diye sordu.

 

Bakanlığın, Alo 147 hattı ile öğretmenleri rencide ettiğini kaydeden Akkaş, bu tür yaklaşımlar sonucunda öğretmenlerin etkisizleştirildiğini, yetkisizleştirildiğini, değersizleştirildiğini söyledi. AKKAŞ sözlerine şöye devam etti: “Öğretmenleri çok maaş alıp, az çalışıyormuş gibi kamuoyuna lanse edenler, öğretmenlerin maddi ve özlük haklarını hiçbir şekilde savunmayanlar, sözleriyle öğretmenleri incitenler, onları küçümseyip, hor görenler okullarda öğretmene uygulanan şiddetin bir numaralı sorumlularıdır. Okullarda öğretmenin etkinliği son yıllarda çok azaltılmıştır. Öğretmenler etkisizleştirilmiş ve yetkisizleştirilmiştir. Disiplin yönetmelikleri çok yetersizdir. Milli Eğitim Bakanlığı ödenek ayırmadığından okullarda alınan güvenlik önlemleri yetersizdir. Hatta okulların büyük kısmında hiçbir şekilde güvenlik önlemi alınmamaktadır. Bu okullarda güvenlik, nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmaya çalışılmaktadır. Öğrenciler okula kesici aletle gelebilmektedir. Rehber öğretmeni bulunan okul sayısı çok azdır. Okullarda güç kullanmaya eğilimli gruplaşmalar ve tehdit boyutunda gruplaşmalar olduğu gözlemlenmektedir. Bu tür gruplaşmaları itibar ve ayrıcalık kazanmak olarak gören bazı öğrenciler arkadaşlarına, öğretmenlerine ve okul idarecilerine şiddet uygulamakta, böylece okullar Teksas’a dönmektedir. Öğrencilerin dizi karakterlerine özenmesi, onlar gibi davranması, şiddet içerikli görüntüler, haberler, dizi ve filmler de öğrencileri şiddete yöneltmektedir. AKKAŞ; Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den öğretmenleri koruyup, kollamasını, onları sahiplenmesini, şiddet olaylarına karşı tedbir almasını ve öğretmenlere kaybettiği itibarını geri kazandırmasını istedi.