GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİ ERZİNCAN’DAYDI

Genel Merkez Yöneticilerimizin şube ziyaretleri devam ediyor. Genel Sekrteter Musa AKKAŞ, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN Erzincan Şube Başkanlığını ziyaret etti.

         Genel Sekreteter Musa AKKAŞ ve Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN Şube Yönetim Kurulu ile birlikte Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Necmi ÖZEN’i  makamında ziyaret etti. Ziyarette sendikal faaliyetler, eğitim çalışanlarının sorunları ve Erzincan’da eğitim-öğretimde yaşanan sıkıntılar konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Genel Merkez Yöneticilerimiz şube yöneticilerimizle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki tüm birimleri ziyaret ederek çalışanlarla sohbet etti. Sorunları dinledi. Sendikamızın yaptığı faaliyetler ile ilgili bilgi verdi.

         Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Erzincan Şubemiz tarafından düzenlen İşyeri Temsilcileri İstişare Toplantısına katıldı.Toplantıda şube yönetim kurulu, Kadın Komisyonları ve çok sayıda İşyeri temsilcisi hazır bulundu. Şube Başkanı Rahmi ÖZDEN’in açılış konuşmasından sonra Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN katılımcılara bir konuşma yaptı. KOCAKAPLAN; 15 Haziran tarihine kadar yapılması gerekenler ile Genel Merkezin faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, desteklerinden dolayı eğitim çalışanlarına, İlçe Temsilcilerine, İşyeri Temsilcilerine ve yönetim kuruluna teşekkür etti. KOCAKAPLAN şunları kaydetti: “Türk Eğitim - Sen şimdiye kadar hep ilkleri yapmış ve her konuda öncü olmuş sendikadır. Ferdi kaza sigortası hizmetimiz başlayalı on yıl oldu. Bu sene teminat bedeli 15 bin liraya yükseltilmiştir. Bu güne kadar üye ve üye yakınlarına Grup Ferdi Kaza Sigortası Poliçeleri kapsamında  1milyon 120 bin 950 lira ödenmesini sağladık.Hiç ödeme yapmamış olmayı dilerdim. Ama her şey bizim için . Gidenleri geri getiremiyiz ama yaraları sarmada bir nebze başarılı olabildiysek ne mutlu bize” dedi. Konuşmasında Kalite Yönetim Sistemi konusunada değinen KOCAKAPLAN “ Türk Eğitim Sen olarak çalışmalarımızın merkezinde, odak noktasında üyelerimiz var. Her zaman üyelerimize daha nasıl iyi hizmet sunarız diye arayış içersindeyiz. Kalite Yönetim Sistemi’de bu gayretimizin bir göstergesidir. Bir çok sivil toplum örgütü, sendika; kendi denetim birimlerini bile düzgün işletmezken, zorluk çıkarırken Türk Eğitim Sen dışarıdan bir kuruluşa kapılarını ve birimlerini açarak,  kendini denetletiyor, hizmetlerinde vermliliği, kaliteyi  sürekli kılmaya çalışıyor” dedi.

         Daha sonra kürsüye gelen Genel Sekreter Musa AKKAŞ 4+4+4 sistemi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 4+4+4 sistemi ile iligili yaşanan tartışmaların toplumu gerdiğini kaydederek, bu sistemi ile aceleyle ihdas edildiğini belirtti. AKKAŞ şunları kaydetti: “Bu sistem vakit geçirilmeden yeniden görüşülmelidir. 4+4+4 modeli ile sınıf öğretmenlerinin yüzde 20'sini norm kadrosu yapacaktır. Cumhuriyet tarihi boyunca birinci kademedeki 5 yıllık tecrübemiz paketlenip çöpe atılmaktadır. Ortaokul eğitiminin 3 yıldan 4 yıla çıkarılması sonucunda ise yeni branş öğretmenlerine ihtiyaç duyulacaktır. Bu sistemde okul öncesi eğitimin zorunlu olmaması büyük bir hatadır. Diğer yandan 5 yaşındaki oyun çocuklarını 2012-2013 eğitim yılında 1. kademe 1. sınıfa kaydedeceğiz. Oysa 5 yaşındaki çocuklar henüz oyun çağındadır. Kas, sinir koordinasyonu gelişmemiş çocuklara okuma-yazmayı , kalem tutmayı nasıl öğreteceğiz? Okul öncesi eğitim almış 6 yaş gurubundaki çocuklarımız ile okul öncesine hiç gitmemiş 5 yaşındaki çocuklarımızı beraberce okula alacağız. Ayrıca okulların kapasitesi 5 yaşındaki çocukları okula almayı kaldırabilecek mi? Tüm bu gerçekler, toplumsal talepler ve eğitimcilerin görüşleri dikkate alınarak yeniden düzenleme yapılmalıdır. İmam hatip okullarının orta kısmının açılması, Kuran-ı Kerim ve Peygamberimizin hayatının seçmeli ders olması ise olumlu düzenlemelerdir. Ulu Önder Atatürk “Bir milleti ayakta tutan dil birliğidir, din birliğidir” diyerek, dilin ve dinin önemine vurgu yapmıştır. Din eğitimin devlet eliyle verilmesi son derece önemlidir.”