GENEL BAŞKAN TRABZON İL İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

Genel Başkan İsmail KONCUK 22 Nisan 2012 Pazar günü düzenlenen Trabzon İl İstişare Toplantısı’na katıldı. Genel Başkana Genel Mali Sekreter Seyit Ali KAPLAN ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN da eşlik ettiler.

İlçe temsilcileri ve işyeri temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Trabzon Şube Başkanları da programa katıldılar.

Trabzon 1 No’lu Şube Başkanı Coşkun Dilber’in açış konuşmasından sonra söz alan Genel Başkan İsmail Koncuk, sendika gelişmeler ve Toplu Sözleşme süreciyle ilgili geniş açıklamalarda bulundu.

Türkiye Kamu-Sen’in Toplu Sözleşme masasına taşıyacağı talepler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Genel Başkan, her zaman olduğu gibi bu sene de kamu çalışanlarının haklarının takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Türkiye Kamu-Sen hiçbir zaman yalan vaatlerle kamu çalışanlarını kandırmadı, yanlış yönlendirmedi. He zaman doğruları söyledik, doğruların savunucusu olduk. Esas güç, kamu çalışanlarını samimi desteğiyle elde edilen duruştur. Birilerinin balon gibi büyümesi kimseyi aldatmamalıdır. Balon gibi büyüyenler balon gibi patlayacaklardır. Toplu Sözleşme masasında yetki cakası satanlar sanmasın ki, kamu çalışanları adına pervasız olacaklar! Kamu-Sen dün olduğu gibi bugün de çalışanların haklarının gaspedilmesine, pazarlanmasına müsaade etmeyecektir. Türkiye Kamu-Sen masada imza yetkisi olmasa da hem kamuoyu nezdinde hem de çalışanlar nezdinde sözleşme sürecinin en muteber unsuru olacaktır. Sendikamızın onurlu direnci karşısında herkes haddini bilecektir.” Dedi.

Kamu çalışanlarının hakları sözkonusu olduğunda eylem yapma cesaretini dahi gösteremeyenlerin, eylemleri Hükümete yönelik tutumlar olarak değerlendiren ve bunun içerisinde olamayacağını söyleyenlerin sendikal hüviyetlerini yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini ifade eden Genel Başkan, “Düşünebiliyor musunuz; masada talep ettiğiniz bir hak verilmiyor, bir sendika ortak eylem çağrısında bulunuyor. Fakat siz Hükümet yıpranır diye eylem çağrısına hayır diyorsunuz. Siz sendika mısınız, yoksa Hükümetin AR-GE kuruluşu musunuz? Bakın geçen gün Maliye Bakanlığı son bir yılda memurların alım gücünün arttığına dair bazı sahta veriler yayınladı. Aklınca masada vermeyeceklerine zemin hazırlıyor. Fakat kamu çalışanları adına Toplu Sözleşmede imza atma yetkisine sahip olduğunu böbürlene böbürlene söyleyen sendikadan tık yok. Bu nasıl sendikal anlayıştır. Yine kim var meydanda: Türkiye Kamu-Sen. TÜİK tarafından hazırlanmış olan gerçek verilerle Maliyenin yalanını ifşa eden yine Türkiye Kamu-Sen. İşte kamu çalışanları bu durumu dikkatle takip etmeli ve iyi değerlendirmelidir.” Dedi.

Kamu çalışanlarının iş güvencesine yönelik ciddi tehditlerin var olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Koncuk, “Kamu çalışanlarını bekleyen ve hızla yaklaşan en büyük tehlike işi güvencelerini kaybetmektir. Anayasa değişikliğinin tartışıldığı bugünlerde Anayasanın 128. maddesine yönelik önerilerde gündeme getirilmektedir. Devlet memurlarının kamu hizmetini yürüteceğini belirleyen bu madde en büyük güvencemizdir. Kamu çalışanları hem bu maddenin hem de 657 sayılı DMK’da yapılacak değişikliklerin kazanımlarını ellerinden almasına engel olmalıdırlar. Bunun da tek yolu Türkiye Kamu-Sen’e destek vermektir. Hükümetin her icraatını tevil etmekle kendini konumlandırmış sözde sendikaların palazlanmasıyla bu güvence sağlanamayacaktır. Çalışanlar bu gerçeği görmeli ve gerekeni yapmalıdırlar.” Dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk, toplantı öncesinde ise Şube Başkanlığı tarafından organize edilen ve 40 takımın katıldığı Halı Saha Futbol Turnuvası’nın açılışını gerçekleştirdi.

Genel Başkan İsmail KONCUK ve Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, 23 Nisan 2012 Pazartesi günü de; geçtiğimiz ay içerisinde sendikal faaliyetlerini yürütürken trafik kazası geçiren Espiye İlçe Temsilciliği ve Giresun Şube Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini de ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ilettiler.