GENEL BAŞKAN AMASYA’DAN SESLENDİ: ’’TOPLU SÖZLEŞME MASASI BASKI ALTINA ALINAMAZ’’

Genel Başkan Amasya’dan seslendi:

“TOPLU SÖZLEŞME MASASI BASKI ALTINA ALINAMAZ”

 

Amasya Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen İl İstişare Toplantısına katılan Genel Başkan İsmail KONCUK, Maliye Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamayla Toplu Sözleşme sürecini baskılamaya çalıştığını ifade ederek, bunun hem ahlaki olmadığını hem de Anayasal bir ihlal olduğunu vurguladı.

20 Nisan 2012 Cuma günü Amasya Ticaret Odası salonunda tertiplenen programa Genel Mali Sekreter Seyit Ali KAPLAN ile Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN’ın yanı sıra İLKSAN Yönetim Kuru Başkanı Tuncer YILMAZ da iştirak ettiler.

İşyeri ve İlçe temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantının açılış konuşması Şube Başkanı Kamil Terzi tarafından yapıldı. İlksan Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz’ın bilgilendirme konuşmasından sonra ise Genel Başkan İsmail Koncuk kürsüye gelerek güncel gelişmelerle ilgili kapsamlı bir konuşma yaptı.

Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan açıklama doğrultusunda memurların alım gücünün arttığına yönelik bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Koncuk, “Maliye Bakanlığı doğru olmayan bilgiler üzerinden kamuoyunu yanıltmaktadır. Açıklanan verileri incelerseniz, adeta, Maliyenin memurlardan alacaklı duruma geldiğini görürsünüz. Böylesi gayri ciddi bir değerlendirme olamaz. Kaldı ki, Maliye Bakanlığı’nın bu gibi ciddi bir konuda açıklama yaparken market ve pazarlardaki çürük sebze ve malzemelerin fiyatı üzerinden değil(!) devletin kurumu olan TÜİK’in verileri üzerinden hesaplama yapması gerekirdi. Anlaşılan Maliye Bakanlığı, toplu sözleşme görüşmelerinde memurlara zam vermemek için hesap oyunları yapıyor; devlet kuruluşu olan TÜİK’in rakamlarına itibar etmiyor ve ürünlerin fiyatlarını kendisi tespit ettiriyor. Çünkü biz, bu fiyatları zaten her ay takip ediyoruz. Memur maaşları, TÜİK’in verilerine göre bile sürekli erimektedir.” dedi.

Toplu Sözleşme süreciyle ilgili olarak da bilgi veren Genel Başkan İsmail Koncuk, “Konfederasyon olarak çalışmalarımızı tamamlamış ve tekliflerimizi kamuoyu ile paylaşmış bulunuyoruz. Yüzdelik artış olarak 10+10 olmak üzere 2012 yılı için %20 zam istiyoruz. Ayrıca tüm kamu görevlilerine ve emeklilerinin taban aylığına yansımak üzere 100 TL ve ayrıca özel hizmet tazminat puanlarının artırılarak 100 TL artış talep ediyoruz. Öte yandan aile ve çocuk yardımının da günümüz koşullarında artırılarak; aile yardımının 238,3 TL, çocuk parasının ise 0-6 yaş çocuk için 66,2 TL, 6 yaş üstü çocuk için 33,1 TL olarak belirlenmesini istiyoruz. Ayrıca dini bayramlarda da bütün kamu çalışanlarına 886,5 TL Bayram İkramiyesi ödenmesini talep ediyoruz.” Dedi. 5 Mayıs tarihinde yedi bölgede uyarı amaçlı Bölge Mitingleri düzenleneceğini belirten Genel Başkan Koncuk, “Kamu çalışanlarının haklarını korunması ve masada pazarlanmasına engel olacak tek kuruluş Türkiye Kamu-Sen’dir. Sendikamızın onurlu mücadelesi her zaman olduğu gibi bundan sonra da çalışanların en büyük güvencesidir.” Şeklinde konuştu.

4+4+4 Şeklinde getirilen yeni sistemin muhtemel sıkıntılarına da değinin Genel Başkan İsmail Koncuk, “4+4+4 sistemini topluma imam hatiplerin açılması ve din eğitimi olarak sunanların gerçekleri çarpıttığını görmek lazımdır. Zorunlu eğitimin kesintili olması, din eğitimini devlet okullarında ders olarak verilmesi ve imam hatiplerin orta kısımların açılması hususunda toplumun büyük bir çoğunluğu mutabıktır ve bunu istemektedir. Nitekim sendika olarak bizim de 28 Şubat 2012 tarihinde TBMM’de sunduğu raporunda teklifi vardır. Ancak Hükümet, bu haklı talebin arkasına sığınarak eğitimi ve eğitim çalışanlarını meçhule sürükleyen ucube uygulamalara neden olmaktadır. Özellikle, 50 binin üzerinde sınıf öğretmeninin norm fazlası olarak ne olacağı, zorunlu eğitim kapsamından çıkarılan okul öncesi eğitimin akıbeti ve ikinci dörtten sonra açık öğretim imkanı verilmesiyle halen %69’ larda olan liselerdeki okullaşma oranının düşebileceği hususlarında ciddi sıkıntılar yaşanabilecektir. Türk Eğitim-Sen olarak bu konulardaki öngörülerimizi ortaya koyduğumuzda bize asılsız ithamda bulunanlar ise şimdi durumu nasıl izah ederinizin arayışı içerisinde çırpınmaktadırlar.” dedi.

Kamu çalışanlarına yapılan saldırıları da kınayan Genel Başkan, “Başta Milli Eğitim Bakanları olmak üzere, sorumluluk makamında olanların öğretmenlere yönelik olumsuz yaklaşımları ve mesleğin itibarını rencide eden uygulamaları; öğrenciler, veliler ve toplumun diğer kesimlerinin öğretmenlere yönelik yanlış tutumlarına zemin hazırlamaktadır. Şu husus bilinmelidir ki, bugün öğretmenlere yönelik yapılan saldırıların öncelikli sorumlusu, açıklamaları ve uygulamalarıyla öğretmenlerin itibarını rencide eden yetkililerdir. Buradan tüm yetkililere ve halkımıza sesleniyorum; öğretmenlerle beraber kaybedilen aslında toplumun geleceğidir. Dolayısıyla öğretmenlerimizin ve öğretmenlik mesleğinin itibarını korumak herkesin görevidir.” şeklinde konuştu.

Genel Başkan İsmail Koncuk beraberindeki heyet, aynı gün öğle saatlerinde, Çorum Şube Başkanımız Mahmut Alparslan’ın vefat eden annesinin Osmancık’taki cenaze törenine katıldılar. Merkez Yönetim Kurulu olarak, Şube Başkanımız Mahmut Alparslan’a sabır ve başsağlığı, merhumeye yüce Allah’tan rahmet niyaz ediyoruz.