AKSARAY İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Aksaray Şube Başkanlığı, 3 Mart 2012 Cumartesi günü İşyeri Temsilcileri İstişare Toplantısı düzenledi. Şube merkezinde düzenlenen toplantıya, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN ile Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami ÖZDEMİR de katıldılar.

Şube Başkanı Ali Toprak’ın bilgilendirme konuşmasıyla başlayan toplantıda, ilk olarak Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip Geylan bir konuşma yaparak katılımcılara hitap etti. Aksaray’ın sendikalaşma oranı açısından zirvede olduğuna dikkat çeken Geylan, “2011 Mutabakat metinleri esas alındığında Aksaray % 77,68’lik oranla hizmet kolumuzda sendikal örgütlenmenin en yüksek oranda temsil edildiği bir ilimiz. Bu bilinçli tavırlarından dolayı Aksaraylı tüm meslektaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi. 4688 sayılı yasada henüz gerekli değişikliklerin yapılmadığından dolayı henüz Toplu Sözleşmenin gerçekleştirilemediğini ve bundan dolayı kamu çalışanlarının mağdur edildiğini söyleyen Geylan, “Cumhuriyet tarihinde olağanüstü dönemler dışında sanırım ilk defa memurlar yeni yılda zamsız maaş almak durumunda kalmışlardır. Anayasa referandumundan 17 ay geçmiş olmasına rağmen Hükümet sendika kanununu düzenlememiş ve çalışanları mağdur etmiştir. İşlerine gelen yasaları bir gecede çıkaranların bu tutumunun devlet memurları tarafından sorgulanması gerekir. Fakat son günlerde görüyoruz ki, Hükümete yakın bazı haber siteleri yasadaki gecikmenin sendikalar arası anlaşmazlık olduğu yalanını kamuoyuna yaymaktadır. Bu asılsız yalan dahi Hükümetin kamu çalışanlarına yönelik sağlıksız bakışını perdeleyemeyecektir. Hükümeti uyarıyoruz, bir an önce Toplu Sözleşmeyi gerçekleştirecek düzenlemeleri yapın ve geçmişe dönük alacaklarımızı da yasal faiziyle birlikte ödeyin!” dedi. Çalışma hayatında yaşanan problemlere de değinen Geylan, memurların iş güvencesinin tehdit altında olduğunu vurgulayarak, “Sayın Faruk Çelik’in ve Hükümet adına konuşan diğer yetkililerin açıklamaları göstermektedir ki, memurların sahip olduğu iş güvencesi Hükümeti oldukça rahatsız etmektedir. Çok iyi biliyoruz ki, bu iktidar döneminde sözleşmelilik yaygınlaştırılmış, 2002’de 10.000 olan kamudaki taşeron firma elemanı sayısı bugün 430.000’e yükselmiştir. Kamu çalışanları Cumhuriyet tarihi boyunca sahip oldukları en büyük kazanım olan iş güvencesine sahip çıkmalıdırlar. Bunu da ilkeli mücadele veren sendikalara destek olarak yapabilecekleridir. Hükümetin uygulamalarını aklamak için yırtınanlara prim verilmesi kamu çalışanları için intihardan farksızdır. Nitekim 50-60 Bin sınıf öğretmeninin mağduriyeti pahasına, bir sendikanın, Hükümetin 4+4+4 teklifine hararetle sahip çıkması ve AKP’nin önerisini izaha gayret etmesi bu durumun en somut ve yakın örneğidir.” Şeklinde konuştu.

 

Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami ÖZDEMİR de konuşmasında Türk Eğitim-Sen’in milli bir sivil toplum kuruluşu olarak çok önemli bir görevi ifa ettiğini vurgulayarak, “Sendikamız, eğitim çalışanlarının hak ve hukukunu gözetmek için olağanüstü bir çaba ortaya koymakta; bunun yanı sıra da bir sivil inisiyatif kuruluşu olarak önemli bir sorumluluğu üstlenmektedir. Temsil ettiğimiz camia ve mensubu olduğumuz toplum adına her gelişmeye müdahil olmaya gayret gösteriyoruz. Birilerinin öğrenci andından, eğitim dilinin Türkçe olmasından, milli bayramların halkımızla birlikte kutlanılmasından rahatsızlık duyduğu bu zamanda duruşumuzun daha da anlam kazandığını düşünüyorum. İnanıyoruz ki; Türk Eğitim-Sen’in bu cesur duruşu hem eğitim çalışanlarından hem de toplumumuzdan takdir görmektedir.” Dedi. Sendikal çalışmalarla ilgili olarak da bilgiler veren Özdemir, işyeri temsilcilerimize de seslenerek, “İşyeri Temsilcilerimiz sendikamızın çok önemli yönetim organını oluşturmaktadır. Üyelerimiz ve eğitim çalışanları ile birebir iletişim halindeki yöneticilerimiz olan bu arkadaşlarımızın gayretleri ve destekleriyle sendikamız sahip olduğu itibarı yakalamıştır. Bundan sonra da işyeri temsilcilerimizin sağlayacağı katkılarla sendikamız daha da büyüyecek ve eğitim çalışanlarının hak arama mücadelesinin sarsılmaz kalesi olmaya devam edecektir.” Dedi.

         Konuşmaların ardından Merkez Yönetim Kurulu üyeleri tarafından katılımcıların soruları cevaplandırıldı, önerileri alınarak görüş alış verişinde bulunuldu.