GENEL BAŞKAN MALATYA’DAYDI

            Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 27 Mayıs’ta Türk Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen “Gönül Birliği Gecesi ve Emekli Üyelere Plaket Takdimi Programı”na  katıldı. Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanları, il temsilcileri, Türk Eğitim-Sen Adıyaman Şube Başkanı Şemsettin Ağar ve yönetim kurulu üyeleri ile ilçe temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıya 3 bin kişi katıldı.   

            Toplantı Türk Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol’un açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkan Koncuk, fetih haftasını kutlayarak başladığı konuşmasında Türkiye’nin iyi yönetilmediğini söyleyerek, şunları kaydetti: “Ülkemizin 9 yıldır iyi yönetilmediğini biliyoruz. Kamusal alanda kamu çalışanları ciddi problemler yaşıyor. Kamu çalışanlarını son 9 yılda alım gücü yüzde 23 oranında azalmış. Emeklilerimiz perişan. Bu ülkeye 20-25 yıl emek vermiş insanlarımıza değer vermiyoruz. Kamu çalışanlarımızın, emeklilerimizin, tüm çalışanlarımızın çalışma hayatıyla ilgili problemlere mutlaka dikkat etmesi lazım. Türkiye’de ekonominin iyiye gittiği söyleniyor. Sayın Başbakan “dünyanın en büyük 16. ekonomisi olduk” diyor. Ancak, BM İnsanı Gelişmişlik Endeksi incelendiğinde Türkiye dünyada 83’üncü. Demek ki hükümet gelişmişlikten payı vatandaşına yansıtamıyor. Çalışanlar milli gelirin sadece yüzde 6’sını alıyor ama ödedikleri vergi toplam verginin yüzde 53’ü. Milli gelirin yüzde 94’ünü alan kesimin ödediği vergi ise yüzde 47. Bu nasıl adalet? Türkiye’de kamu çalışanlarının son 10 yılda milli gelirden aldığı pay yüzde 3,2 oranında azaldı. 1999 yılında milli gelirden aldığımız pay yüzde 8,83 iken bugün yüzde 5,6. İşte tüm bu nedenlerden dolayı kamu çalışanlarının ve tüm çalışanların geleceğine uygun tavırlar sergileyecek siyasi partilerimizin siyasi iktidar oluşturmasını istiyoruz. Bakın Türkiye bir bölünme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bölücü başı, İmralı'da tehditler savuruyor. Bu ülkeyi yönetenler 'sen kimsin, sus otur yerine' demiyor. Bölücü başının Türkiye'yi tehdit etmesi hakkı da değildir, haddi de değildir. Ama bu ülkeyi yöneten insanların bu fırsatı vermemesi lazım. Onun için ülke insanının, bugüne kadar hangi siyasi anlayışta olursa olsun, Türkiye'nin geleceğine, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne, milli birlik ve beraberliğimize oy vermesi artık bir mecburiyettir. Bu mecburiyeti insanlarımızın yerine getirmesi lazım” diye konuştu.  

KPSS ve YGS’de yaşanan rezaletlere değinen Koncuk şunları söyledi: “Bu ülkede iş bulmak için gençlerimiz KPSS’ye giriyor. Geçen sene yapılan KPSS’ye 835 bin üniversite mezunu, 600 bin meslek yüksekokulu mezunu, 2 milyon 255 bin lise mezunu girdi. Bu gençlerimiz yaşayabilmek için, pastadan pay alabilmek için iş bulmak istiyor. Ancak geçen yıl Temmuz ayında yapılan KPSS’de çocuklarımızın alın terini çaldılar. 10 bin kişiye soruların cevapları verildi. Suçlular, sorumlular bulunamadı. Benzeri olayları YGS’de yaşadık. Bunları düzeltmek adına ne yazık ki kimse parmağını kımıldatmıyor aksine yanlışlıkları, hırsızlıkları dile getirenler suçlu ilan ediliyor. ÖSYM Başkanı LYS’yi de yapacak. Bu; bizlerle dalga geçmektir, milyonlarca gencimizle alay etmektir. Bakınız, 80 bin öğrenci YGS sonuçlarına itiraz etti. Ancak bir adayın bile cevap anahtarı yeniden değerlendirilmedi.  Herkes susuyor. Türkiye’de böylesine rezaletleri ne yazık ki sineye çeker hale geldik.”

 

Genel Başkan İsmail Koncuk’un konuşmasının ardından plaket takdim törenine geçildi. Genel Başkan Koncuk ve programa katılan misafirler tarafından Türk Eğitim-Sen Malatya Şubesi tarafından hazırlanan plaketler emekli olan üyelere takdim edildi.

 

Genel Başkan İsmail KONCUK,  Genel Sekreter Musa Akkaş, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ile birlikte Adıyaman Şubesi Gölbaşı İlçe Temsilciliğini de ziyaret etti. Ziyarette Adıyaman Şube Başkanı Şemsettin Ağar, yönetim kurulu üyeleri, ilçe temsilcileri hazır bulundu. Genel Başkan üyelerimizle sohbet ederek, yetki döneminde yaşananlar ve gündemdeki konular ile ilgili açıklamalarda bulundu.