KONYA’DA ÇOŞKULU İSTİŞARE TOPLANTISI

            Genel Başkan İsmail Koncuk, Türkiye Kamu Sen Konya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen  istişare toplantısına katıldı.1200 kamu çalışanının katıldığı toplantıda büyük bir coşku vardı. Toplantıya Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Haber Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk İmar Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türk Enerji Sen Genel Başkanı Celal Karapınar ve Türk Kültür Sanat Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin Yılmaz da katıldı.

            Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendika şube başkan ve yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantının açılış konuşması İl Temsilcisi Sadi Eriş tarafından yapıldı. Toplantıda ikinci konuşmayı Türkav Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Topalgökçeli yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kamu çalışanlarının alım gücünün son 9 yılda yüzde 23 azaldığını belirterek, işsizliğin dayanılmaz boyutlara ulaştığını ifade etti. Genel Başkan Koncuk, İktidarın bir yandaş sendika oluşturma gayretinin son hızla devam ettiğini söyleyerek, ‘Böyle bir sendikacılık anlayışı ne ülkeye ne de kamu çalışanlarına bir fayda sağlamayacak. Rengi sarı olduktan sonra üye sayısı 1 milyon olsa ne yazar” dedi.

           Koncuk, kamuda istihdam çeşitliliğinin son hızla devam ettiğini ifade ederek, bir yanda sözleşmelilerin kadroya alınacağı sözü verilirken, diğer yanda İller Bankası çalışanlarının sözleşmeli yapıldığını, bunun da siyasi etikle bağdaşmadığını kaydetti. Sözleşmeli memur uygulamasının mucidi olanların genel seçimlere beş kala kadro sözünün de inandırıcı olmadığını belirten Koncuk, ‘Samimiyseler bu sözü seçimden önce herhangi bir şarta bağlı olmaksızın tutsunlar. Tüm 4/B ve 4/C’liler kadrolu hale getirilmelidir’ diye konuştu.

            Ülkemizde sendikacılığa ihtiyaç bulunduğunun altını çizen Genel Başkan Koncuk, ancak iktidarlara teslim olmuş bir sendikacılığa ne kamu çalışanlarının ne de ülkemizin ihtiyacı olduğunu vurguladı. ‘Kamu çalışanları böyle giderse en önemli kazanımları olan iş güvencesini kaybeder’ diyen Koncuk, tüm kamu çalışanlarını Türkiye Kamu Sen’e destek vermeye çağırdı.

            Bu iktidar döneminde 250 bin 4/B, 45 bin 4/C’li çalışan oluşturulduğunu söyleyen Genel Başkan, 2002 de 10 bin olan taşeron firma çalışan sayısının 400 bine ulaştığını belirterek, ‘Çocuklarımız iş güvencesiz kuralsız bir çalışma hayatına zorlanıyor. Tüm anne babalarımız çocuklarının geleceğine sahip çıkmalı, geleceklerinden emin olan nesiller hedeflenmelidir’ dedi.

            Anayasanın değiştirilmesi teklif edilemeyecek ilk dört maddesinin bile değiştirilmek istendiğine dikkat çeken Genel Başkan Koncuk, Anayasa’da  ifade edilen Türk tanımından rahatsızlık duyulduğunu, Türkçe dışındaki dillerle eğitim yapmanın kapısının aralanmak istendiğini, Resmi dilin Türkçe olmasının bile birtakım çevreleri rahatsız ettiğini kaydederek, 'İki bayraklı, iki dilli, iki başbakanlı bir toplum oluşturulmak isteniyor. Kamu çalışanları ülkenin en aydın kesimi olarak milletimizi uyarmalıdır’ diye konuştu.