MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ GİRESUN İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

            Giresun Şubesi, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN ve Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Yaşar ŞAHİNDOĞAN’ın da katılımıyla bir istişare toplantısı düzenledi. İlçe ve İşyeri Temsilcilerinin iştirak ettiği toplantıda Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri de birer konuşma yaptılar.

            Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN konuşmasında 16 Nisan’da yapılacak eylemle ilgili bilgi vererek şunları ifade etti; “Bugüne kadar sözleşmeli çalışanların yanında hep biz vardık. Bundan sonra da gereken her şeyi yapacağız. 16 Nisan’da Ankara’da ‘Güvencesiz ve kuralsız çalıştırılmaya hayır’ adıyla bir kitlesel eylem gerçekleştireceğiz. En büyük kazanımımız olan iş güvencemize göz diken AKP iktidarına bir kez daha dur diyeceğiz. Birilerinin icazet almadan bırakın eylem yapmayı, karşı söylem bile geliştiremediği ülkemizde Türkiye Kamu-Sen’in onurlu mücadelesi takdir görmektedir”. Hükümetin ithal öğretmen projesini de eleştiren Geylan, “Bu proje her şeyden önce Türk öğretmenine hakarettir. Ayrıca bu projenin mutfağında kimin olduğunu da merak ediyoruz. Kendi ülkesinde aldığı maaşın üçte birin Türkiye’ye gelen yabancı öğretmenin; ya dini, ya milli ya da kültürel bir takım idealleri vardır. Öte yandan aradaki ücret farkının da ne şekilde giderileceğini merak ediyoruz. Acaba bu farkı da Vatikan mı karşılayacaktır? Ayrıca kendisini eğitim sendikası olarak adlandıran bazı sendikamsı yapıların, böylesi bir ucube projeyi eleştirebilmek için bile icazet alamadılar mı diye de sormadan edemiyoruz” şeklinde konuştu.

 

            Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Yaşar ŞAHİNDOĞAN da konuşmasında Türk Eğitim-Sen’in mevzuat ve hukuk çalışmaları hakkında bilgiler vererek katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Sekiz yılı aşkın süren AKP döneminde kamu çalışanlarının ciddi hak kayıplarına maruz kaldığını ifade eden Şahindoğan, “İktidar eğitime dahi tüccar zihniyetiyle yaklaşmaktadır. Nerden nasıl kısarsam ne kadar kar ederim mantığıyla eğitim hayatımız tahrip edilmektedir. Eğitim çalışanları hak ettikleri ödenekleri dahi mahkeme kararlarıyla alabilmektedirler. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da Hükümetin genel davranışını benimsemekte ve temsil etmektedir. Sayın Çubukçu, eğitim çalışanlarının Bakanı olduğunu unutarak Hükümetin genel olumsuz uygulamalarını devam ettirmektedir. Eğitimin ve eğitim çalışanların sorunlarının çözüm makamı olan Milli Eğitim Bakanlığı adeta boş durmaktadır. Sayın Bakanı ya işini ya da gereğini yapmaya davet ediyoruz.” Dedi. KPSS skandalının hala sonuçlandırılmadığına dikkat çeken Şahindoğan, “Olayın üzerinden aylar geçmesine rağmen sorumlular ortaya çıkarılamamış, soruşturmada bir arpa boyu yol alınamamıştır. Bu durum vatandaşlarımızın adalet kurumlarına ve Devlete olan güvenini zedelemektedir. Yetkililerden en azından Türk Eğitim-Sen kadar kaygılı olmalarını bekliyoruz” dedi.