MERKEZ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ SAMSUN VE ORDU’DA

            Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN ve Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Yaşar ŞAHİNDOĞAN Samsun ve Ordu Şubelerini ziyaret ettiler.

            İlk olarak 1 Nisan 2011 Cuma Günü Samsun’a gelen Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanlığı tarafından organize edilen toplantıda Memur, Hizmetli ve Şef kadrosunda görev yapan üyelerle bir araya geldiler. Toplantıda Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Yaşar Şahindoğan ve Genel Merkez Avukatlarından Emrah Aytekin tarafından sendikamızın eğitim çalışanlarının sorunlarına yönelik ortaya konulan hukuki ve mevzuat çalışmaları hakkında bilgilendirme konuşmaları yapıldı. Toplantının ikinci bölümünde ise Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve sendika Avukatı tarafından üyelerin soruları ve görüşlerinin alındığı bir istişareyle program tamamlandı. Toplantının sonunda ise Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip Geylan tarafından başarılı çalışmalarından dolayı Şube Başkanı Levent Kuruoğlu’na bir şükran plaketi takdim edildi.

2 Nisan 2011 Cumartesi günü ise Ordu’ya geçen Genel Merkez Yöneticileri sendika binasında İlçe Temsilcileri ve İşyeri Temsilcileriyle bir araya gelerek İstişare Toplantısı düzenlediler.

 

            Toplantıda bir konuşma yapan Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN, başarılı çalışmalarından ötürü Şube Başkanı Ömer Okumuş ve Yönetim Kuruluna teşekkür ederek, “Sendikamız hem Ordu’da hem de ülke genelinde onurlu duruşuyla eğitim çalışanlarının teveccühünü kazanmıştır. Her geçen gün daha da büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Biliyorum ki, bu sene de hizmet kolunda yetkili sendika olmaya devam edeceğiz. Eğitim çalışanlarını sendikamsı yapılara mahkum bırakmayacağız. Temsil ettiği kesimin hak mücadelesi için eylem ortaya koyma iradesini dahi gösteremeyen, eğitim çalışanlarının sorumluluğunu kendilerini var eden siyasi iradeye diyet olarak pazarlayanlar eğitim çalışanlarını temsil edemezler.” Şeklinde konuştu. 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda yapılacak değişiklik çalışmaları hakkında da bilgi veren Geylan, bütün teşkilat organlarının 15 Mayıs’a kadar devam edecek olan üye kampanyasında etkin rol alması gerektiğini ifade ederek, “Bu yıl Toplu Sözleşmeye hem hizmet kolumuz hem de Konfederasyon bazında yetkili olarak oturacak ve kamu çalışanlarının hak mücadelesini onurluca yürüteceğiz” dedi.

 

            Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Yaşar ŞAHİNDOĞAN da yaptığı konuşmada sendikal gelişmeler ve Türk Eğitim-Sen’in çalışmaları hakkında bilgiler vererek katılımcıları bilgilendirdi. Özellikle Sözleşmeli çalışanların sorunlarına değinen Şahindoğan, “Sendika olarak 2005 yılından beridir, yani sözleşmeli öğretmenliğin ihdasıyla birlikte mücadeleye başladık. Bugün itibariyle sözleşmeli öğretmenlerin sahip olduğu tüm haklar Türk Eğitim-Sen’in yürüttüğü faaliyetler sonucunda elde edilmiştir. Yapmış olduğumuz onlarca eylem, yüzlerce görüşme ve yazışma ve akabinde açmış olduğumuz ve kazandığımız onlarca dava ile önemli mesafe katettik. Fakat herkes şunu bilmelidir ki, tüm sözleşmeliler kadroya geçinceye kadar mücadelemiz hız kesmeden sürecektir.” Dedi. Sendikamızın hukuki çalışmaları hakkında bilgiler vererek, 4-C Statüsünde çalıştırılan personelin sorunlarına da değinen Şahindoğan, “Bu arkadaşlarımızın sendika üyesi olabilmeleri ve çalışma sürelerinin 1 aya çıkarılması gibi kazanımlar da sendikamızın gayretleriyle elde edilmiş bulunmaktadır. Fakat sendika olarak şunu ifade ediyoruz ki, 4-C statüsü çağ dışı bir uygulamadır. Garip gureba edebiyatı yapan AKP Hükümetini insafa davet ediyor ve derhal bu arkadaşlarımızın kadroya alınması gerektiğini ifade ediyoruz.” şeklinde konuştu.