GENEL MERKEZ YÖNETİCLERİ KARS'TAYDI

Genel Sekreter Musa AKKAŞ ile Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN, 1 Nisan 2011 tarihinde Kars Şubesi’ni ziyaret etti.

 

Ziyaret programı çerçevesinde; Kars Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe temsilcileri ve İşyeri Temsilcilerin katılımı ile istişare toplantısı yapıldı. İstişare toplantısında bir konuşma yapan Genel Sekreter Musa Akkaş, Türk Eğitim-Sen’in kuruluş ilkeleri ve genel amaçları ile ilgili hatırlatmalardan sonra şunları söyledi: “18. Milli Eğitim Şurası’nda Türk Eğitim-Sen olmasaydı, bütün eğitim çalışanlarının sözleşmeli köleliğe geçirilmesi doğrultusunda karar çıkacaktı. Türk Eğitim-Sen’in sert muhalefeti ve kararlı duruşu sayesinde yanlışa geçit vermedik, geri adım atılmasını sağladık ve madde şura kararları arasından çıkartıldı.  Sözleşmeli çalışanlar bugün hangi hakkı kullanabiliyorsa, bunlar sendikamızın kazanımları sayesinde sahip olmuştur. Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesini sağlayacak olan da yine Türk Eğitim-Sen olacaktır. Ayrıca 18. Milli Eğitim Şurasında, Eğitim Ortamları, Kurum Kültürü ve Okul liderliği Komisyon Raporuna öyle bir madde girdi ki, deyim yerindeyse bu tam anlamıyla ihanet maddesidir. Bu madde “Törenler ve toplantılar, paylaşma, bütünleşme, denetim ve kontrol mekanizmaları olup okul yönetimi tarafından, kültürü etkileme, değiştirme ve yeni değerlerin paylaşılması amacıyla rutin ve zoraki katılıma dayalı etkinlikler olmaktan çıkarılıp yoğun olarak ortak duygu ve değerlerin paylaşımını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir” şeklinde öyle ustaca kaleme alınmış ki, kabul edilseydi ve uygulamaya girseydi bundan sonra, İstiklal Marşı, Andımız ve Milli Bayramlarla ilgili kutlama programlarına katılım zorunlu olmaktan çıkarılacaktı. Sendikamız Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yazı yazarak, bu maddenin şura kararları arasından çıkarılmasını talep etti, aksi takdirde Türkiye’yi eylem alanına çevireceklerini açıkladı. Türk Eğitim-Sen’in girişimleri sonucunda ihanet maddesinin içeriği değiştirildi.”

 

Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN da bir konuşma yaparak, sendikamız tarafından üyelerimize özel sunulan hizmetler ile Türk Eğitim-Sen’in faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri KOCAKAPLAN “Türk Eğitim-Sen, faaliyetlerinin merkezine üyelerinin mutluluğunu, huzurunu ve memnuniyetini koymuştur. Sendikamız, ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemi belgeli tek sendikadır. Dışarıdan bir kuruluşa hizmetlerini denetlettirecek kadar özgüveni olan bir yönetim anlayışına sahiptir” dedi. Yetkili olmanın önemine de dikkat çeken KOCAKAPLAN, Merkez Yönetim Kurulu olarak teşkilatların çalışmaları ve fedakârlıkları ile gurur duyduklarını vurgulayarak, başarılar diledi.

 

Toplantı, Merkez Yönetim Kurulu üyelerimizin sorulan soruları cevaplandırması ile sona erdi.