ZONGULDAK İŞYERİ TEMSİLCİLERİ EĞİTİM VE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

         Zonguldak Şubesi İşyeri Temsilcileri Eğitim ve İstişare Toplantısı 26 Mart 2011 Cumartesi günü Zonguldak Öğretmenevi’nde yapıldı.

         Toplantıya Genel Başkan İsmail KONCUK, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz KOCAKAPLAN, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kadir BACIOĞLU, sendikalarımızın Zonguldak Şube Başkanları ve Türk Eğitim-Sen’in İlçe Temsilcileri katıldı.

         Zonguldak genelindeki yaklaşık üç yüz işyeri Temsilcisinin iştirak ettiği eğitim toplantısında Şube Başkanı Şahin ÖREN’in açış konuşmasında sonra Merkez Yönetim Kurulu üyeleri de bilgilendirme konuşmaları yaptılar.

         Programda Zonguldak eski Şube Başkanı Salih ALEMDAR’a Genel Başkan İsmail KONCUK tarafından bir şükran plaketi takdim edildi.

         Daha sonra Genel Başkan Koncuk katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmasında TÜSİAD’ın Anayasa tasarısını eleştiren Genel Başkan, “TÜSİAD’a tavsiyem adının başındaki TÜRK ifadesini kaldırmasıdır. Çünkü, ‘Türk Milleti’ ifadesini dahi etnik ve ırkçı bir söylem olarak kabul eden ve Anayasada yer almamasını öneren bir kuruluş TÜRK adını taşımaya layık değildir.” Şeklinde konuştu.

         18. Milli Eğitim Şurası’nda yaşananları da anlatan Genel Başkan Koncuk, “Türk Eğitim-Sen olmasaydı bu şurada bütün eğitim çalışanlarının sözleşmeli statüye geçirilmesi doğrultusunda karar çıkacaktı. Kararlı ve tavizsiz duruşumuz sayesinde yanlışa geçit vermedik. Sözleşmeli çalışanlar bugüne kadar ortaya koyduğumuz mücadeleyi görmektedirler. Bugün hangi hakkı kullanabiliyorlarsa bu sendikanın kazanımları sayesinde sahip olmuşlardır. Türkiye Kamu-Sen olarak yine 16 Nisan’da alanlarda olacağız. Başta iş güvencemize sahip çıkmak olmak üzere, kamu çalışanlarının haklarının olmadığını göstermek için Ankara’da eylemdeyiz. 250.000 4/B’li, 45.000 4/C’li ve 450.000 taşeron firma çalışanının sesi olmak için Abdi İpekçi’de olacağız. Bütün çalışanları Sıhhıye’ye davet ediyoruz.” Dedi.

         4688 sayılı sendika kanununda yapılacak düzenlemelerle ilgili olarak da bilgi veren Genel Başkan, bu yıl ilk kez uygulanacak olan Toplu Sözleşme’nin önemine değinerek, 15 Mayıs’a kadar bütün teşkilat organlarının alanda olmasını ve üye kaydetme kampanyasına destek vermesi gerektiğini vurguladı.

   Programın ikinci bölümünde ise Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlileri Sinan DEMİRTÜRK ve Yılmaz YEŞİL tarafından işyeri temsilcilerine sunum yapılarak “ Sendikacılıkta Liderlik” ve“Sendikacılıkta Etkili İletişim” konularında seminer verildi.

         Genel Başkan İsmail Koncuk programdan sonra, Zonguldak Devlet Hastanesi’nde tedavi görmekte olan İstanbul 1 No’lu Şube eski Yönetim Kurulu üyesi ve Zonguldak Milletvekili aday adayı Cafer Velioğlu’nu ziyaret etti. Geçmiş olsun dileklerini ileten Genel Başkan, Cafer Velioğlu’nun uzun yıllar sendikal mücadelesiyle kamu çalışanlarına hizmet ettiğini belirterek, nasip olursa Milletvekili olarak da millete hizmet etmeye devam edeceğine inandığını söyledi.