GENEL BAŞKAN, BALIKESİR’DE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA PROGRAMINA KATILDI

      Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şubeleri tarafından Çanakkale Zaferi’nin 96. yılı dolayısıyla bir program düzenlendi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Genel Merkez Yöneticileri, Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların il yöneticileri ve Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok’un katılımıyla gerçekleştirilen programda; Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Genel Başkan İsmail KONCUK yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sendikacılığı herkes yapabilir. Ancak bizim diğerlerinden farkımız, bu ülkeyi karşılıksız sevmemizdir. Bunu yaparken hak ettiğimizi de istemekten geri durmayacağız. Sendikal mücadelemizde üyelerimizin haklarını aramaya yılmadan, yorulmadan devam edeceğiz. Zaman zaman ‘Türkiye’nin ekonomisi kötü, kamu çalışanları sabretsin’ şeklinde ifadelerle karşı karşıya kalıyoruz. Biz de ana, baba olarak çocuklarımızın geleceği ve onların yaşam standartları için pastadan pay istiyoruz. Bunun karşısında olan hiçbir gerekçeyi de kabul etmiyoruz. TÜİK’in verilerine göre zengin ile fakir arasındaki fark 8.5 kat artmış. Bizler; bunu anlatmak, bu gerçeği hatırlatmak, hatta yüzlerine çarpmakla yükümlüyüz.”

Sendikal olarak gelinen noktanın hayal ettiğimizin çok gerisinde olduğunu söyleyen Koncuk, “Sendikacılıkta; bir sendikanın adını duyunca aklımıza bölücülük geliyor, diğerinin adını duyunca aklımıza yalakalık geliyor. Ama Türk Eğitim-Sen deyince, aklımıza onurlu dik duruş geliyor. Bizim gücümüz sizin yanımızda oluşunuz ve dik duruşunuzdur. Siz ne kadar yanımızda olursanız, biz o kadar dik dururuz” diye konuştu.  

“Çanakkale’yi unutmayacağız ve unutturmayacağız” diyen Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama unutanlar var. Bunu gördük. 18. Milli Eğitim Şûrası’nda, İstiklâl Marşı’nın okullarda okutulmasının zorunlu olmaktan çıkarılmasını teklif edenler ve bunu kabul edenler var. Türk Eğitim-Sen olarak orada tek başımıza direndik ve bu kararın böyle geçmesi halinde Türkiye’yi eylem alanı olarak ilan edeceğimizi belirttik. Bunun üzerine geri adım attılar ve ihanet maddesini şûra karaları arasından çıkardılar.”

Öte yandan Türk Yerel Hizmet-Sen ile Balıkesir Belediyesi arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmza töreninde; Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Balıkesir Belediyesi Başkanı İsmail Ok da hazır bulundu. Toplu iş sözleşmesine göre, belediye çalışanı memurlar, aylık 360 TL ek gelir elde edecek.