KÜTAHYA İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

          Genel Sekreter Musa AKKAŞ ve Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN 20 Mart 2011 Pazar günü Kütahya Şubesi’ni ziyaret ettiler. İstişare toplantısında Kütahya Merkez İlçe İşyeri Temsilcileri ile bir araya gelen Merkez Yönetim Kurulu üyeleri görüş alışverişinde bulundular.

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Sekreter Musa AKKAŞ;  Türk Eğitim-Sen’in eğitim çalışanlarının güçlü ve cesur sesi olduğunu vurgulayarak, “Sendikamız eğitim çalışanlarını ilgilendiren her konuda öne çıkarak müdahil olmaktadır. Bir tek konu yoktur ki, eğitim çalışanların hak ve problemleriyle ilgili olsun ve Türk Eğitim-Sen kayıtsız kalsın. Tek bir örneği dahi yoktur. Bundan dolayıdır ki, eğitimle ilgili olsu n olmasın tüm toplum kesimleri ve kurumlar sendikamızı bir referans kuruluş olarak kabul edilmektedir. Artık, eğitim ve eğitim çalışanları sözkonusu olduğunda görüşü dikkate alınan ve muhatap olarak kabul edilen bir mesleki kuruluşuz. Sendikamızın etkinliğinin en son ve bariz göstergelerinden birisi de Milli Eğitim Şurasında yaşananlardır. Şurada çalışanların sözleşmeli statüye geçirilmesi teklifine bizden başka ne bir kişi ne de bir kuruluş karşı duramamıştır. Türk Eğitim-Sen tek başına ortaya çıkarak bir tavır sergilemiş ve neticede önergenin şura kararı olmasını engellemiştir. Yine şurada Öğrenci Andının okutulmaması ve okullardaki törenlere ‘zorunlu’ katılımın olmaması gibi gayri milli yaklaşımlar da Türk Eğitim-Sen’in kararlı duruşuyla püskürtülmüştür. Biz bu onurlu duruşu sergilerken, kendini sendika sıfatıyla nitelendiren bazıları ise Milli Eğitim Bakanının maaşlı personeli gibi davranmıştır. Eminim ki, eğitim çalışanları vakti geldiğinde bu davranışları hakkıyla takdir edecektir.” Şeklinde konuştu.

 

Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Talip GEYLAN da yaptığı konuşmada yetki mücadelesinin önemine vurgu yaparak bu sene de Türk Eğitim-Sen’in gücünü artırarak yine yetkiyi alacağını ifade etti. Bu yıl ilk kez uygulanacak Toplu Sözleşme ve 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda yapılacak değişikliklerle ilgili olarak katılımcıları bilgilendiren Geylan, “Önümüzdeki dönem sendikal yaşamımız için önemli bir süreç olacaktır. Bu süreci teşkilatımızın bütün unsurlarıyla birlikte en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir. İnanıyorum ki, son sekiz yıldır iktidar unsurlarının ve tetikçilerinin her türlü ahlaksız baskısına karşı destansı bir direnç ortaya koyan sendikamız, bu dönemde de harikalar yaratmaya devam edecektir. Türk Eğitim-Sen’in İşyeri Temsilcisinden Genel Başkanına kadar bütün teşkilat yöneticileri ortaya koydukları övgü değer mücadeleyle memur sendikacılığının tarihine bir çok ilkleri yazmıştır.” Dedi. Bazı bürokratların bir takım sendikaların tetikçiliğini yaparak sözleşmeli çalışanları yönlendirdiklerini ifade eden Geylan, “Bütün sözleşmeli çalışanlar yakınen biliyor ki, bu arkadaşlarımız şu an hangi hakka sahipse hepsini Türk Eğitim-Sen’in gayretleriyle elde etmişlerdir. Nitekim 16 Nisan tarihinde Ankara’da Türkiye Kamu-Sen olarak ‘Güvencesiz ve kuralsız çalışmaya hayır’ sloganıyla bir miting düzenleyecek ve kadro talebimizi dile getireceğiz. Sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız da bu gayretleri takdir etmeli ve bulunmaları gereken yere dahil olmalılar” dedi.

 

Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin; katılımcıların görüş, öneri ve sorularını dinlemeleri ve cevaplandırmalarıyla toplantı sona erdi.

 

Toplantı sonunda Şube Başkanı Mehmet Karabekir tarafından ziyaret anısına Merkez Yönetim Kurulu üyelerini birer şilt takdim edildi.