GENEL BAŞKAN, MAMAK’TA OKUL ZİYARETLERİNDE BULUNDU

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Ankara 3 No’lu Şube Başkanı Ertekin Engin, Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kılıç ve personelini, Abidinpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni ve 29 Ekim İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti.

 

Abidinpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde bir konuşma yapan Koncuk, eğitimin bir memleketin kalkınmasında çok önemli yer tuttuğunu söyleyerek, eğitim çalışanlarının da devletin ve milletin kalkınmasında ana aktörler olduğunu kaydetti. Bu nedenle eğitime ve eğitim çalışanlarına gereken önemin verilmesi gerektiğini ifade eden Koncuk, Ulu Önder Atatürk’ün eğitimciye verdiği değeri anlattı, Cumhuriyetin kuruluş yıllarında Atatürk’ün öğretmenlere 23 Cumhuriyet altını verdiğini hatırlattı. Günümüzde eğitim çalışanlarının ekonomik, özlük ve sosyal yönden ciddi hak kayıplarına uğradığını kaydeden Koncuk, eğitim sistemimizin güçlü olabilmesi için eğitimcilerin mutlu, gelecekten umutlu bireyler olması gerektiğini söyledi. 

 

Mesleki teknik eğitimin ülke kalkınmasına öneminden bahseden Koncuk, ortaöğretimde mesleki teknik eğitim oranının yüzde 65 seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi. Koncuk, “Bunun için teknik öğretmenlere önem verilmesi gerekir. Ancak son on yılda Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının yüzde 10’unu bile öğretmen olarak atayamadılar. Bu durum teknik eğitime yeterli önem verilmediğinin çok açık bir göstergesidir” diye konuştu.

 

Sendikalaşmanın önemine de değinen Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in eğitim iş kolunda eğitim çalışanlarının hakları için büyük mücadele verdiğini belirtti. Genel Başkan Koncuk, konuşmasının ardından Abidinpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mustafa Kökcü’ye toplam kalite yönetiminde kurum dalında birincilik ödülü almalarından ve toplam kalite yönetimiyle ilgili yürüttükleri çalışmadan dolayı tüm okul personelini temsilen teşekkür plaketi verdi, çalışmalarında başarılar diledi.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk, 29 Ekim İlköğretim Okulu’nda yaptığı konuşmada da çalışanların iş güvencesinin ellerinden alınmak istendiğini, öğretmenlere sözleşmeli çalışma modelinin dayatıldığını söyleyerek, tüm bunlara en başta öğretmenlerin karşı çıkması gerektiğini belirtti. Eğitimcilerin birlik olması ve eğitim çalışanlarının haklarını savunan sendikaları desteklemesi gerektiğini söyleyen Koncuk, “ya mücadele edilecek ya da teslim olunacak” dedi. Koncuk, taşeronlaşmanın büyüt boyutlara ulaştığını ve çocuklarımızın geleceğini tehdit ettiğini de belirtti.