GENEL BAŞKAN SAKARYA'DA, MEMURUN İŞ GÜVENCESİNE GÖZ DİKİLDİĞİNİ SÖYLEDİ

            Genel Başkan İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir Sakarya Şubesi’nin düzenlediği İstişare Toplantısına katıldı.

Genel Başkan toplantıda yaptığı konuşmada,  kamu çalışanlarının Cumhuriyet tarihi boyunca elde ettiği kazanımlarının tehlike altında olduğunu söyleyerek, iş güvencesinin önemine dikkat çekti. Kamu çalışanlarının iş güvencesine göz dikildiğini kaydeden Koncuk, “iş güvencemizi doğrudan elimizden almak yerine, dolaylı olarak elimizden almaya çalışıyorlar” dedi. Torba Yasa’yı da eleştiren Genel Başkan Koncuk, sömürü düzeninin bütün ayaklarının oluşturulduğunu söyledi. Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde farklı istihdam modellerinin olmadığını söyleyen Koncuk, “İktidarın kamu çalışanına bakışı farklı. İktidar, kamu çalışanlarının üzerinde demoklesin kılıcı gibi durmak istiyor” dedi.

 

Sendikacılık adına insanlık dışı uygulamalar yapanları kınadığını ifade eden Koncuk, geçici şube müdürü görevlendirmelerine de değindi. 1995 şube müdürü kadrosu olduğunu, 1400 kişinin ise geçici şube müdürü olarak görevlendirildiğini belirten Koncuk, şube müdürlerinin büyük çoğunluğunun sadece sendikacılık yapmak üzere o makama getirildiğini vurguladı. Koncuk, “Hem şube müdürü oluyorlar, hem de sendikacılık yapıyorlar. Şube müdürü ne iş yapar bilmiyorlar. Böyle bir anlayış olur mu? Devletin işlerini yapması gerekenlerin sadece sendikacılık yapmak üzere o makamlara getirilmesi rezalettir. Birilerinin Türkiye’de bu anlayışa baş kaldırması lazım. Bunu da biz yapacağız. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 11.03.2010 tarihinden bu yana tam 256 şube müdürü daha görevlendirilmiştir. Bu zihniyet ortadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.

 

Türk Eğitim-Sen’in sözleşmelilikle mücadeleyi hayatının merkezine koyduğunu söyleyen Koncuk, “beraberce mücadele edelim” dedi. Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Hangi makamda olursa olsun, kimse bizimle uğraşmasın. Bizi düşman olarak göreni, iki misli düşman olarak görürüz. Herkes ayağını denk alsın. Hiçbir makam ölene kadar baki değildir. Makamlarda bulunanlar sadece işlerini yapsınlar.”