GENEL BAŞKAN BOLU'DA 'SENDİKALAR KANARYA SEVENLER DERNEĞİ DEĞİLDİR' DEDİ

            Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel Basın ve Dış İlişkiler Sekreteri Sami Özdemir, 25 Şubat 2011 tarihinde Bolu Şubesi’nin düzenlediği İstişare Toplantısına katıldı. İlçe Temsilcileri, İşyeri Temsilcileri ve Kadın Komisyonları ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların şube başkanlarının hazır bulunduğu toplantıda açılış konuşmasını Bolu Şube Başkanı Hüsnü Yaman yaptı. Toplantıda Genel Başkan İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir de birer konuşma yaptı.

Genel Başkan İsmail Koncuk yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz birtakım değerleri, hasletleri çok geride bıraktık gibi geliyor. Birlik ve beraberlikten bahsetmek, hakir görülen değer haline geldi. Oysa değerlerimizin ne kadar önemli olduğunu, Libya’yı, Tunus’u, Irak’ı, Afganistan’ı görünce anlamak lazım. Milli hassasiyetleri çok üst düzeyde olanların bile yüreği titremez oldu. Oysa herkesin bilmesi gerekir ki, bu vatanın huzuru, mutluluğu her şeyin üzerindedir.”

 

Menfaatlerimizin kölesi olmamak, küçücük menfaatler uğruna inandığımız tüm değerleri yok etmemek gerektiğini kaydeden Koncuk, kurumların da bir hayata bakış açısı, bir metodu olması gerektiğini söyledi. Farklı sendikaların farklı stratejileri, anlayışları olduğunu belirten Koncuk, “Doğu ve Güneydoğu’daki yerleşim yerlerine eski isimlerini verme kampanyası başlatıldı. Bu kampanyayı bir sendika destekliyor. Nerede destekliyor? Van’da, Siirt’te, Hakkari’de. Oysa biz Bolu’da ne söylüyorsak, Siirt’te, Şırnak’ta, Van’da aynı şeyi söylüyoruz. Biz bu sendikanın usulüyle Diyarbakır’da çok üye yaparız. Ama yamuk, yumuk, her tarafa meyleden sendika anlayışına ihtiyacımız yok” dedi. 

  

“Bugün iktidarlara, ‘her yaptığınız doğru, başarılısınız’ desek, her dediğimizi yaparlar” diyen Koncuk, sendikaların Kanarya Sevenler Derneği olmadığını kaydetti. Koncuk, “Bir eğitim çalışanını üye yaparken, ‘biz senin haklarını savunacağız’ diyoruz, ‘seni müdür yapacağız’ demiyoruz” şeklinde konuştu.

 

18. Milli Eğitim Şûrası’nda, tüm eğitim çalışanlarının sözleşmeli olması ile ilgili madde geçtiğini, ancak Türk Eğitim-Sen’in mücadele ederek, bu maddeyi iptal ettirdiğini ifade eden Koncuk, İstiklal Marşına katılımı zorunlu olmaktan çıkaran maddenin de yine Türk Eğitim-Sen’in başvurusu ve gayretleriyle geri püskürtüldüğünü söyledi. Koncuk,  “Doğruları, çalışanların haklarını, Cumhuriyetin kazanımlarını savunan bir sendikacılık anlayışı mı lazım yoksa yanlışların hepsini doğru gibi lanse eden, teslim olmuş sendikacılık anlayışı mı lazım?” diye sordu.

 

Toplu sözleşme sürecine değinen Genel Başkan Koncuk, “ Toplu sözleşmede en önemli şey mutabakat sağlanamazsa, elinizde ne olduğudur. Toplu sözleşmede uzlaşma sağlanamazsa, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvurulacak Şayet bu kurum, hükümet yanlısı bir kurum olursa -asgari ücret tespit komisyonu gibi- bunun adına toplu sözleşme denmesinin hiçbir anlamı kalmaz.  Kamu görevlileri hakem kurulu, uzlaştırma kurulu gibi bağımsız bir kurul olursa, o zaman toplu sözleşmenin bir anlamı olur” dedi.

 

KPSS hırsızlığından da söz eden Genel Başkan İsmail Koncuk, “KPSS hırsızlığı nedeniyle çocuklarımızın hakkı yendi. Bizim çocuklarımız uykusuz gezerken, hırsızlar soruları sınavdan 5 gün önce ele geçirdi. KPSS hırsızlığıyla ilgili TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulması teklifi verildi. AKP milletvekilleri bunu reddetti. Öte yandan KPSS ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri biz verdik. Bu mücadeleyi biz vermeseydik, kimse vermezdi” diye konuştu.

 

Türk Eğitim-Sen’in adam gibi sendikacılık yaptığını kaydeden Koncuk, her yıl olduğu gibi bu yıl da yetkiyi almamız gerektiğini belirtti. Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü: “Birilerinin sırtına iş yükleyerek olmaz. Herkesin omuz vermesi lazım. Sendikacılık ortak akıl ise ortak omuz vermek gerekir. Bunu beraberce yapabiliriz.”

 

Toplantının ardından Genel Başkan İsmail Koncuk, Bolu Eski Şube Başkanı Fikret Başar’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür plaketi verdi.