GENEL BAŞKAN ANKARA 5 NO’LU ŞUBE’NİN TOPLANTISINA KATILDI

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Genel Merkez Yönetim Kurulu, Ankara 5 No’lu Şube’nin Kızılcıhamam’da düzenlediği İstişare Toplantısına katıldı. Ankara şubelerinin ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantının açılış konuşmasını, Ankara 5 No’lu Şube Başkanı Sevgi Yalav yaptı.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkan İsmail Koncuk, eğitim çalışanlarının sorunlarına değindi. Eğitim davasında başarılı olamayan milletlerin dünyada imzasıyla yaşamasının mümkün olamayacağını kaydeden Koncuk, şunları söyledi: “Bizim eğitim davasına ve eğitim çalışanlarına önem vermemiz lazım. Bu önemi bugüne kadar samimiyetle ortaya koyan siyasi iktidarlara pek rastlamadım. Ekonomik ve sosyal sorunları düzeltmek adına ciddi adımlar atıldığını söylemek zor. Türk milli eğitimi dev bir müessese. Elbette sıkıntılar olacak. Ancak şunu bekliyoruz: Bu sorunları çözme iradesi ortaya konulmalı. Eğitim çalışanlarının neler yaşadığını anlamak için onlarla omuz omuza yer almak zorundasınız. Eğitim çalışanları Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamalarından rahatsız, hak ettikleri ücreti alamıyorlar. MEB’de haksız, hukuksuz uygulamalar yapılıyor. Tüm bunlar çalışanların motivasyonunu bozuyor. Şu anda milli eğitimde karmaşa var. Bu karmaşanın sahibi, sorumlusu kim? Siz adaleti sağlayamıyorsanız, maaş sisteminde bile hak gaspı yapıyorsanız bu insanları mutlu edemezsiniz.”

 

18. Milli Eğitim Şûrası’nda kurum kültürünün tartışıldığını ifade eden Koncuk, “Kurum kültürü önemli diyoruz, ama ilçe milli eğitim müdürünü geçici görevle çalıştırıyoruz. Bir kurumda, kurum kültürünü bu şekilde sağlayamazsınız. Okul müdürlerine rotasyon uygulandı. Okul müdürlerinin kimisi mutlu, kimisi mutsuz. Oysa başarılı insanı önemseyen bir sistem oluşturmamız lazım. Okul müdürü bilgisayar kurası ile hak etmediği yere gittiyse, alın terinin, emeğin ne önemi kalacak? Çalışanla, çalışmayanı harmanlayan sistem olur mu? Bu noktada herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Biz Türkiye’den besleniyoruz. Kaynağımız, bu milletin varlığı, inançları, değerleri. Bu ülkeye hizmet etmek zorundayız. Fedakârca çalışacağız, alın teri dökeceğiz, haklarımızı alacağız. Ama kimseyi de sırtımıza bindirmeyeceğiz. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Yeter ki doğruları yapalım” diye konuştu.

 

Torba Kanununa da değinen Koncuk, şöyle konuştu: “Torba Kanunu yamalı bohçaya döndü. Birçok talebimiz Torba Yasa içine alınmadı. Türkiye’yi yönetenler kime hoş görünmeye çalışıyor? Öte yandan Sendika Kanunu hakkında Devlet Personel Başkanlığıyla mutabakata vardığımız konular umuyorum ki hayata geçer, Maliye Bakanlığı yetkilileri sorun çıkarmaz. Kabul ettiğimiz maddeler geçerse, sendikalar büyük ivme kazanacaktır.”