BAYRAK ŞAİRİMİZ ARİF NİHAT ASYA ÖLÜMÜNÜN 36. YILINDA ANILDI

               

Bayrak Şairi Arif Nihat ASYA, ölümünün 36. yılında Çatalca’nın İnceyiz Köyünde anıldı. Türk Eğitim-Sen İstanbul 5 No’lu Şube, Çatalca Kaymakamlığı ve Çatalca Belediyesi tarafından düzenlenen ilk anma töreni, Arif Nihat ASYA anısına yaptırılan Bayrak Anıtı önünde yapıldı. Törenlere; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Meral AKŞENER, Çatalca Belediye Başkanı Cem KARA, Çatalca Kaymakamı Ahmet Mesut DEMİRKOL, Türk Eğitim Sen Genel Mali Sekreteri Seyit Ali KAPLAN, Türk Eğitim-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mehmet Yaşar ŞAHİNDOĞAN, Türk Diyanet Vakıf Sen Genel Mevzuat Sekreteri Rüstem KURMAÇ, Türk Eğitim-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Enver DEMİR, Türk Eğitim-Sen Şube Yöneticileri, Büyükçekmece, Beylikdüzü, Çatalca İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Avrasya Bir Vakfı Genel Başkanı Şaban GÜLBAHAR, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler katıldı.

 

Türk Eğitim-Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Enver DEMİR yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bir milletin varlığını devam ettirmesinde, önemli etkenlerden biri de değerlerine sahip çıkmasıdır. Bayrak Şairimiz Arif Nihat ASYA’nın, Alman Şairleri Goethe ve Brecht’ten, Fransız Şair Le Fontagne’den, İtalyan Şair Dante’den ne eksiği var? Eksiği yok, fazlası var. Bizim eksikliğimiz, değerlerimizi tanımamış olmamızdır. Değerlerimize sahip çıkmalıyız. Değerlerimize sahip çıkmak, anmakla, hatırlamakla olur, unutmakla değil. Onların düşüncelerinin yaygınlaşmasını bir eğitim sendikası olarak görev biliyoruz.” 

 

Anma programının ikinci bölümünde, Çatalca Halk Eğitim Merkezi’nde Arif Nihat ASYA’nın hayatını ve şiirlerini anlatan bir panel düzenlendi. Panelde; Türk Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Seyit Ali KAPLAN ve Çatalca Kaymakamı Ahmet Mesut DEMİRKOL da birer konuşma yaptı.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Seyit Ali KAPLAN yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sendikaların görevi üyelerinin ekonomik ve sosyal menfaatlerini korumak ve insanca yaşayacak ücret almalarını sağlamaktır. Türk Eğitim-Sen, bunları çok iyi yaparken, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü ve üniter yapısının bozulmaması konusunda da gerekli hassasiyeti göstermektedir. Bu kapsamda Arif Nihat ASYA’yı anma törenlerini çok önemsiyoruz. Vatan aşkıyla şiirler kaleme alan bayrak şairimiz Arif Nihat ASYA’yı saygı ve rahmetle anıyoruz. ASYA’nın, ‘kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü’ dizeleri, al bayrağımızın yanına paçavra dikmek isteyenlere en güzel cevap olmaktadır.” 

 

Oturum başkanlığını Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa ERKAL’ın yaptığı panelde, Gazeteci-Yazar Yavuz Bülent BAKİLER ve Tarihçi-Yazar Muhiddin NALBANTOĞLU konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar, Arif Nihat ASYA’nın hayatını ve edebi yönünü anlattı.

 

Panelin ardından Bayrak Şairini anma programı çerçevesinde düzenlenen Arif Nihat ASYA şiirleri okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.