GENEL BAŞKAN SİNOP, KASTAMONU VE ÇANKIRI'DAYDI

           Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir, Sinop şubesinin genel kurul toplantısına katıldı. Koncuk, güven tazeleyen Sinop Şube Başkanı Turgay Şen ve yeni yönetim kurulunu tebrik ederek, başarılar diledi.

            Burada bir konuşma yapan Genel Başkan İsmail Koncuk, sendikacılığın masa başı işi olmadığını ve alanlarda yapıldığını söyleyerek, Sinop’ta yapılan başarılı mücadeleyi takdir ettiğini kaydetti.

 

18. Milli Eğitim Şûrasında tüm öğretmenlerin sözleşmeli olması yönündeki kararı geri püskürttüklerini belirten Koncuk, “bu konuda kavga etmeyeceksek, ne zaman ve ne için kavga edeceğiz” dedi. 18. Milli Eğitim Şûrasında bu maddenin geçirilmesine müsaade etmediklerini kaydeden Koncuk, “Biz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi için mücadele ederken, tam tersi bir teklifin geçmesi kabul edilemez” dedi.

 

18. Milli Eğitim Şûrasında, Törenler ve toplantılar, paylaşma, bütünleşme, denetim ve kontrol mekanizmaları olup okul yönetimi tarafından, kültürü etkileme, değiştirme ve yeni değerlerin paylaşılması amacıyla rutin ve zoraki katılıma dayalı etkinlikler olmaktan çıkarılıp yoğun olarak ortak duygu ve değerlerin paylaşımını sağlayacak şekilde düzenlenmelidir” şeklindeki maddenin kabul edildiğini söyleyen Koncuk, “TES olarak MEB ve TTK’ya bunun iptal edilmesi için yazı gönderdik. Bu ihanet maddesi şûra kararları içerisinden çıkarılmazsa, her türlü eylemi yaparız. Öğrenci andı ve İstiklal Marşından birileri neden rahatsızlık duyuyor bunu anlamakta zorlanıyorum.”

 

Türk Eğitim-Sen’in değerlerin temsilcisi olduğunu ve bu nedenle de güçlenmesi gerektiğini söyleyen Koncuk, “ülkemizin birlik ve beraberliği konusunda taviz verilmemelidir” dedi.

 

Referandumda kamu çalışanlarına toplu sözleşmeli sendika hakkının kabul edildiğini hatırlatan Koncuk, “Toplu sözleşmeli ve grevli sendika hakkı bir bütündür. Toplu sözleşmelerde uzlaşılamaz ise uzlaştırma kuruluna gidilir. Bu kurul nasıl oluşacak? Hükümetin emrindeki bir kurulun çalışanlara katkı sunması beklenemez. HSYK’nın bağımsızlığından rahatsız olan bir siyasi irade, uzlaştırma kurulunun bağımsızlığını asla kabul etmeyecektir” dedi.

 

Türk Eğitim-Sen’in KPSS hırsızlığını ortaya çıkardığını ifade eden Koncuk, “Konuyla ilgili TBMM’de araştırma komisyonu kurulması için verilen teklifi mevcut hükümetin milletvekilleri reddediyor. Burada hırsızların üstünlüğü söz konusu. Hırsızlarla mücadele etmek, keyfiyet değil, mecburiyettir. Bunu birlikte yapacağız” diye konuştu.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk, Genel Mali Sekreter Seyit Ali Kaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir daha sonra Kastamonu ve Çankırı şubelerini ziyaret ederek, yeni seçilen yönetim kurulu üyelerini tebrik etti ve başarılar diledi.