18. MİLLİ EĞİTİM ŞÛRASINDA TÜRK EĞİTİM-SEN MÜHRÜ

            18. Milli Eğitim Şûrasına Türk Eğitim-Sen mührü vuruldu. Öğretmen yetiştirme, istihdamı ve mesleki gelişim komisyonunda ‘tüm öğretmenlerin kademeli olarak sözleşmeli yapılması’ maddesi Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK’un bütün muhalefetine rağmen komisyon üyelerince kabul edildi. Bunun üzerine Genel Başkan Koncuk “Başta divan başkanı olmak üzere bu karara oy veren tüm üyeleri kınıyorum, bu sorumsuz bir karardır.” diyerek tepki gösterdi.

            “Öğretmenlerin geleceği ile ilgili bir kararı ne akademisyenler ne özel okul ve dershane sahipleri ne de milli eğitim müdürleri verme hakkına sahip değildir” diyen Koncuk, öğretmenlerin olmadığı bir şûrada öğretmenlerin tamamının sözleşmeli yapılmasıyla ilgili bir karara asla saygı duymayacağını, kararı kabul etmediğini söyledi.

 

Bu ifadeler üzerine bir bürokrat, Genel Başkan İsmail KONCUK ve Türk Eğitim-Sen heyetine hak etmediği bir ifade kullandı. Bunun üzerine salonda büyük bir arbede yaşandı. Olayı araya giren şûra üyeleri önledi. Bu gergin ortam sonucunda Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Merdan TUFAN, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürü Sayın Ömer BALIBEY ve diğer genel müdürler, Genel Başkan İsmail KONCUK ile görüştüler ve komisyondan geçen maddenin yumuşatılacağını ve isteyen öğretmenlerin sözleşmeli olacağı şekline dönüştüreceğini ifade ettiler. Bunun üzerine Genel Başkan Koncuk, sözleşmelilik ifadesinin hiçbir şekilde bir cümle olarak geçmesini istemediğini bu yeni şekline bile genel kurulda itiraz edeceğini ve bu konuda Talim Terbiye Kurulu Başkanı ve genel müdürlerden destek istediğini belirtti. Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Merdan TUFAN ve Öğretmen İşleme Genel Müdürü Ömer BALIBEY bu maddenin kaldırılması konusunda Türk Eğitim-Sen’in teklifine destek vereceklerini ifade ettiler. Komisyonda alınan karar maddesi hem bürokratların hem de diğer eğitim sendikalarının Türk Eğitim-Sen’e verdikleri destekle kaldırıldı.

 

Genel kurulda bir akademisyenin ‘andımız kaldırılsın’ teklifi yeni gerginliğe sebep oldu. Kilis Üniversitesinden bir akademisyenin “Her gün andımızın okunması çocuklarımıza çile çektiriyor” demesine Genel Başkan İsmail KONCUK, Mehmet Akif ERSOY’un şiiri ile cevap verdi ve bütün gayretin kültürümüzün güçlendirilmesi yönünde olması gerektiğini, bu konuda bizzat Milli Eğitim Bakanı Nimet ÇUBUKÇU’nun toplumu rahatlatacak açıklamalarda bulunmasını istedi. Genel Başkan Koncuk konuşmasında “Kurum kültürü oluşturmak için kabiliyetli, liyakatli yöneticilere ihtiyaç vardır. Geçici şube müdürleriyle,  76. madde ile atanan okul müdürleriyle, çapraz görevlendirmeyle kadrosunun dışında bir başka il ve ilçede görevlendirilen il-ilçe müdürleriyle kurum kültürünü geliştiremezsiniz. Bu konuda Sayın Bakanın bir gayret göstermesi gerekmektedir” dedi.

 

Özel okullara maddi destek verilmesi kararına da karşı çıkan Genel Başkan Koncuk, “Kırık camlarını değiştiremeyen, tahtaya yazacak tebeşir bulamayan devlet okulları varken özel okullara maddi destek vermek son derece yanlıştır” dedi.

 

Türk Eğitim-Sen birinci komisyon ve ikinci komisyon raporlarına eklenmek üzere çeşitli teklifler verdi. Bu teklifler idarecilerin 6 saat derse girme zorunluluğunun kaldırılması, ikili öğretim yapan okulların yöneticilerinin ek derslerinin gece ücreti üzerinden hesaplanması, zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmen ve eğitim çalışanlarına iki brüt asgari ücret kadar tazminat verilmesi, tüm okullara her yıl öğrenci başına 150 TL ödenek ayrılması, bir yıl içerisinde 133 bin 317 öğretmen ataması yapılması, okullara öğrenci sayısına göre hizmetli tahsis edilmesi, eğitim fakültesi öğrencilerine yöneticilik konusunda da dersler okutulması, tüm sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi vb. konuları kapsamaktaydı. Bazı tekliflerimiz şûra üyelerince kabul görürken bazıları reddedildi.

 

 

Türk Eğitim-Sen olarak şûranın bundan sonraki bölümlerinde de benzeri gayretlerimiz devam edecek ve eğitim çalışanlarının haklarını savunmaya azami gayret gösterilecektir.

 

 

Genel Başkanın ‘Tüm Öğretmenlerin Kademeli Olarak Sözleşmeli Yapılması’ Maddesine Karşı Yaptığı Komisyon Konuşmasını İzlemek İçin Tıklayınız.

 

Genel Başkanın Genel Kurulda Yaptığı Birinci Konuşmayı İzlemek İçin Tıklayınız.

 

Genel Başkanın Genel Kurulda ‘Andımız Kaldırılsın’ Teklifine Karşı Yaptığı Konuşmayı İzlemek İçin Tıklayınız.