18. MİLLİ EĞİTİM ŞÛRASI BAŞLADI

            18. Millî Eğitim Şûrası Ankara’da başladı. Kızılcahamam Asya Termal Tesisleri'nde yapılan Şûranın açılışında; Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, TBMM Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam hazır bulundu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı Şûra, “Eğitimde 2023 Vizyonu” gündemiyle toplandı. 800 kişinin katıldığı 18. Milli Eğitim Şûrasına bir çalışma raporu hazırlayan ve bir kitap haline getiren sendikamız, bu çalışmaları komisyon üyelerine ve katılımcılara sundu. 

 

5 Kasım tarihinde sona erecek Şûrada;

1-Öğretmenin Yetiştirilmesi, İstihdamı ve Mesleki Gelişimi

2-Eğitim Ortamları, Kurum Kültürü ve Okul Liderliği

3-İlköğretim ve Ortaöğretimin Güçlendirilmesi, Ortaöğretime Erişimin Sağlanması

4-Spor, Sanat, Beceri ve Değerler Eğitimi

5-Psikolojik Danışma, Rehberlik ve Yönlendirme konularında komisyon kuruldu.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk, Şûranın ilk gününde Öğretmen Yetiştirilmesi, İstihdamı ve Mesleki Gelişimi çalışma komisyonuna katıldı. Burada bir konuşma yapan Koncuk, öğretmen yetiştirilmesi ve istihdamı ile ilgili sorunları cesaretle ortaya koymamız gerektiğini belirtti. Öğretmen açığı konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın sık sık farklı rakamlar dillendirdiğini kaydeden Koncuk, bugün 370 bin öğretmenin atama beklediğini ifade etti. Öğretmen istihdamı konunda samimi bir tavır gösterilmesini isteyen Koncuk, “Elimizi taşın altına koyalım. Sayın Başbakan, istesek İMF’ye olan borcumuzu öderiz demişti. Madem bu ülke bu kadar güçlü, o halde 370 bin öğretmen ataması yapalım” dedi.

 

Genel Başkanın Konuşmasını İzlemek İçin Tıklayınız

 

18. Milli Eğitim Şûrası Çalışma Raporu İçin Tıklayınız