EŞ DURUMU MAĞDURU SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER EYLEM YAPTI

Eş durumu mağduru sözleşmeli öğretmenler eşleri ve çocuklarıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yaptı.

Türk Eğitim-Sen ve diğer sendikaların da destek verdiği eylemde, öğretmenler, “Sözleşmeli öğretmenler il emri istiyor", "Başbakan 3 çocuk istiyoruz" dövizleri taşıdı. "Çubukçu artık bizi ayırma", "Nimet Çubukçu duy sesimizi" şeklinde slogan atan öğretmenler, yaşadıkları mağduriyetleri gözyaşları içinde anlattı.

Eylemde bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Mali Sekreteri Seyit Ali Kaplan, sendikamızın sözleşmeli öğretmenler için verdiği mücadeleleri anlattı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçireceğine ilişkin sözünü de hatırlatan Kaplan, verilen sözün yerine getirilmemesinin devlet adamlığına yakışmadığını belirtti.

Şeyh Edebali’nin Osmangaziye; “Ey oğul, artık Bey’sin!

Bundan sonra öfke bize, uysallık sana. Güceniklik bize, gönül almak sana. Suçlamak bize, katlanmak sana. Acizlik bize, hoşgörmek sana. Anlaşmazlıklar bize, adalet sana.

Haksızlık bize, bağışlamak sana” şeklindeki nasihatini hatırlatan Kaplan, “Bey olanların, Bakan olanların kızmaya hakkı yok. Bizler Çubukçu’yu zorla Bakan yapmadık. Çubukçu beceremeyecekse, Bakan olmasaydı” dedi.

 “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” sözüne de atıfta bulunan Kaplan, Bakan Çubukçu’ya “Sayın Bakan, öğretmenlerin problemlerini çöz ki, eğitim sistemi daha ileri gitsin” dedi.

Grup adına açıklama yapan Sevcan Altun da, "Biz artık mesleğimizi yapmak istiyoruz.Tayin hakkı, idareci olma şansı gibi onlarca hakkı olmayan biz sözleşmeli öğretmenlerin, tek hakkımız olan eş durumu tayinleriyle eşlerine kavuşma hakkı da il emrinin kaldırılmasıyla elimizden alınmıştır. Artık aileler parçalanmasın, artık öğretmen analar babalar gözyaşlarıyla uyumasın, artık çocuklar ana babalarından ayrı büyümesin. Artık gerçek öğretmen gibi yaşayalım." dedi.

Yapılan açıklamaların ardından bir heyet, Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın ile görüştü. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmenin ardından heyetin görüşmede taleplerine olumsuz cevap alındığını söylemesi üzerine grup "Çubukçu istifa" şeklinde slogan attı. Öğretmenler daha sonra Abdi İpekçi Parkı’na gitti.