TÜRK EĞİTİM-SEN BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI ANKARA'DA YAPILDI

Türk Eğitim-Sen Başkanlar Kurulu Toplantısı 26-27 Haziran 2010 tarihinde Ankara’da yapıldı. Toplantıya Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları,  Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail KARADAVUT ve Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan KOYUNCU da hazır bulundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra kürsüye gelen Genel Başkan İsmail KONCUK açılış konuşmasını yaptı. Genel Başkan KONCUK konuşmasında;

“Ülkemiz kötü günlerden geçiyor. Bütün dünyada terörle mücadelenin modeli belli fakat ülkemizde mücadele daha farklı uygulanıyor. Habur ile başlayan süreç bugün ülkeyi bu hale getirmiş ve yüreklerimiz bu durum karşısında kan ağlamaktadır. Bu teslimiyet mantığından başka bir şey değildir.

 

Devlet kendi gücünü kullanmıyorsa ve halk devlete güvenmiyorsa bu güvenceyi başkalarından aramaya başlar. Ülkenin güneydoğusundaki vatandaş ne yazık ki terör örgütünün vicdanına terk edilmiş bir görüntü içerisinde. 

 

Türkiye’nin terör ve milli bütünlük meselesini halledemiyoruz. Ülke kan ağlıyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Maalesef 10-12 şehide rağmen insanlarımız normal hayatlarına devam edebiliyor. Üzerimize ölü toprağı atılmış ve sindirilmiş bir yapı oluşmaya başlamıştır. Biz Türk milletine hizmet eden bir sendikayız. Varlık sebebimiz de budur. Biz ülkemizde yaşanan olumsuzlukları anlatmak ve bu olumsuzluklara karşı direniş göstermek, toplumu ve ihaneti alkışlayanları uyarmak zorundayız. İşimiz çokta kolay değil.

 

Almış olduğumuz yetkiden dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Mücadeleniz ile Türk Eğitim-Sen’i yetkili kıldınız. Biz her yerde varız. Bu varlığımız her geçen gün daha da güçlenerek devam edecektir. Çünkü biz Türkiye’yiz. Türkiye’nin her yerinde olma zorunluluğumuz var.

 

Bu yetkiyi biz hak ettik. 25 Kasımda iş bırakma eylemi ile başlayan mücadelemiz, il ziyaretleri, Antalya toplantılarımız,  İstanbul ve İzmir mitingleriyle, 13 Mart Ankara mitingimizle devam etmiştir. Ardından Tekel işçilerine verdiğimiz destekle “Güvencesiz insan çalıştırılması” konusunda tepkimizi gösterdik.  

 

Artık herkes bize güveniyor ve bizden çok şey bekliyor. Bu mücadelemiz sendikamızın itibarını ciddi bir şekilde arttırmaktadır.

 

Mevzuatla ilgili her konuyu gündeme getirip çözmeye çalışıyoruz. 76. madde ile yapılan 998 atamayı diğer eğitim çalışanlarına hakaret olarak gördük ve gerekli mücadeleyi verdik, vermeye de devam edeceğiz. Davamızın arkasındayız. Gerekirse A.İ.H.M’e kadar gideceğiz.

 

Bu mücadelemizde basını en iyi şekilde kullanıyoruz. Şubelerimize yetki sürecinde mali sıkıntı yaşamamaları için ciddi destek verilmiştir.  Bütün bu mücadele sonucunda 24 bin yeni üye yapılmıştır.

 

Toplu görüşme sürecini en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz ve sizlerin önerilerini de göz önünde bulundururarak gerekli tedbirleri alacağız. 

 

2010 yılı sonuna kadar yapılacak olan delege ve şube yönetim kurulu seçimlerinde hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

 

Daha sonra şube başkanları toplu görüşme sürecinde yapılması gerekenleri ve yetki sürecinde yapılan çalışmaları anlattılar.