ULUSLARARASI AVRASYA EĞİTİM SENDİKALARI BİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILIYOR

 

Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği'nin 1 hafta sürecek toplantısı 16 Haziran 2010 tarihinde Alanya’da başladı. Toplantıya; Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Kosova eğitim sendikaları başkan ve yönetim kurulu heyeti katıldı.

 

Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan, Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Mehmet Yaşar Şahindoğan, Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir’in de hazır bulunduğu toplantıya, Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Bünyamin Seçme, Antalya 2 No’lu şube Başkanı Fethi Kurt, Burdur Şube Başkanı Orhan Akın, Isparta Şube Başkanı Ali Balaban ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Uluslararası Avrasya Eğitim Sendikaları Birliği ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bu heyeti Türkiye’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, birlik ve beraberliğimizin, dil birliğimizin önemine değindi. Koncuk, “biz eğitimcilere bu konuda büyük görevler düşmektedir. Bu birliğimizi önümüzdeki yıllarda daha da genişletmek istiyoruz. Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini de bu heyetin içerisinde görmeyi arzu etmekteyiz” dedi.

 

 Kırgızistan’da yaşanan üzücü olayları da değerlendiren Koncuk, “aynı kökten gelen iki kardeş ülke olarak,  Kırgızistan’da Kırgız ve Özbek kardeşlerimiz arasında yaşanan olaylar bizleri gerçekten üzmektedir. Kardeşlerin birbirini öldürmesini kabul etmek mümkün değildir. Bu konuda eğitimciler olarak kardeş olduğumuzu anlatarak, bu üzücü olaylara meydan verilmemesi için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir. İki ülke insanının aynı soydan, aynı kandan olduğunu anlatacak olan biz eğitimcileriz. Türk dilinin daha geniş bir coğrafyada kullanılması birbirimizi anlamıza ve tanımamıza vesile olacaktır. Bizler bu gücümüzün farkında olalım; gücümüzü eğitimde, teknolojide ve dünya barışında kullanalım” diye konuştu.