SAMSUN İŞYERİ TEMSİLCİLERİ EĞİTİM VE İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

         Samsun İşyeri Temsilcileri Eğitim ve İstişare Toplantısı 27 Şubat tarihinde Samsun Büyük Otel’de yapıldı. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir’in de katıldığı toplantıda, Samsun 1 No’lu Şube Başkanı Levent Kuruoğlu ve Samsun 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Budak, Samsun Şubelerinin Yönetim Kurulu Üyeleri, Kamu Sen’e bağlı sendikaların temsilcileri, Türk Eğitim Sen işyeri temsilcileri hazır bulundu.

Toplantıda, Genel Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Cengiz Kocakaplan ve Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami Özdemir sekretaryaları ile ilgili sunum yaptı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

 

Toplantıda bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TEKEL işçilerinin eyleminin sembol olduğunu belirterek, “TEKEL işçileri güvencesiz, kuralsız çalıştırmaya karşı ortaya koyulan tepkinin sembolüdür. Kadrolu istihdam dışında her türlü istihdam, insan haklarına, hukuka aykırı istihdam anlayışına bir anlamda başkaldırıdır. TEKEL işçilerinin eylemini bütün kamu çalışanlarının bu anlamda değerlendirmesi lazım. Bu eyleme destek vermeyen hiçbir sendikanın adı sendika falan değildir. Sarı sendika kelimesi bile bu soytarılığı izah edecek kelime grubu değildir” diye konuştu.

 

Türk Eğitim-Sen’in 13 Mart tarihinde yapacağı mitinge değinen Koncuk, “ Eğitim çalışanları el ele vererek, sorunlarını, taleplerini bir kez de meydanlardan haykıracak. Sözleşmeli öğretmenlere verilen sözler tutulmadığı için, atanamayan 320 bin öğretmen adayı için, ailelerin parçalanmaması için, eğitim çalışanlarının maddi ve özlük hakları için, üniversitelerde ve Yurt-Kur’da yaşanan birçok sorun için Abdi İpekçi Parkı’nda binlerce kişi tek yürek olacak. Sesimizin daha güçlü çıkması için tüm eğitim çalışanlarının bu mitinge destek vermesi gerekmektedir” dedi.

 

Türkiye gündeminin farklı operasyonlarla değiştirildiğini ifade eden Genel Başkan İsmail Koncuk, “Halkımızın esas gündemi işsizliktir, aşsızlıktır, umutsuzluktur. Bütün bunları bu operasyonlar içerisinde tartışamaz hale geldik. Küresel ekonomik kriz gerekçe gösterilerek 1 milyon insan işsizler kervanına eklendi. Toplam işsiz sayısı 8 milyonu buldu” dedi.

 

Sendikalı olmanın gerekliliğini anlatan ve sendikal kazanımlar üzerinde duran Koncuk, eğitim çalışanlarını Türk Eğitim-Sen’e üye olmaya çağırdı. Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in 16-18 Nisan tarihinde Üniversiteler ile ilgili sempozyum yapacağını da hatırlatarak, bu sempozyumun üniversiteler açısından önemli olacağını söyledi.

 

Katsayı konusu ile ilgili açıklamalar da yapan Genel Başkan Koncuk, “mesleki teknik eğitimi son derece ilgilendiren katsayı problemi ile Türkiye karşı karşıya. ÖSS’nin yapılmasına kısa bir süre kaldı hala katsayının ne olduğunu bilmiyoruz. Katsayı iki kere düzenlendi, ikisi de Danıştay’dan döndü. Hukuki bir karar olduğunu asla düşünmüyorum. Danıştay’ın bu konuda daha aklıselim bir karar vermesini bekliyorum” dedi.