SENDİKALAŞMANIN ÖNEMİ MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NDE MASAYA YATIRILDI

            Türk Eğitim-Sen İstanbul 1 No’lu Şube,(Üniversite Şubesi) “Sendikalaşmanın Önemi ve Sendikal Kazanımlar” konulu bir panel düzenledi.

Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen panele, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur konuşmacı olarak katıldı.

Panel yöneticiliğini Türk Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Bostan’ın yaptığı panelde, Türk Eğitim-Sen Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami ÖZDEMİR ile İstanbul Şubelerinin Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri, bazı fakültelerin dekanları, öğretim görevlileri, idari personel de hazır bulundu.

Panelde konuşan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, üniversitelerin bilimsel çalışmanın merkezi olduğunu söyleyerek, üniversitelerin başarısının çok önemli olduğunu belirtti. Bazı Üniversitelerdeki yönetim anlayışının akademisyenleri,  idari personeli rahatsız ettiğini ifade eden Koncuk, bu sorunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Üniversitelerdeki sendikalaşma oranının yeterli düzeyde olmadığını belirten Koncuk, ‘Sivil toplum güçlenmelidir. Birimizin başaramadığını, biraraya gelerek başarabiliriz. Türkiye’de koro halinde bağırma anlayışı eksik. Oysa gelişmiş ülkelerde sivil toplum kuruluşlarına büyük önem verilmektedir’ dedi. Tekel işçilerinin eylemine de vurgu yapan Genel Başkan Koncuk, 4/B, 4/C’li istihdam modelinin yaygınlaştırılmak istendiğini söyleyerek, ‘4/B, 4/C’li haklarını talep edemeyen, suskun bir kamu görevlisi zümresi oluşturulmak istenmektedir. Bu gelecekte çocuklarımızı da tehdit edecektir. Birlikte olursak, gücümüzü birleştirirsek, sesimizi duyurabiliriz. Üniversite çalışanları topluma örnek olmalıdır. Bana ne düşüyor sorusunu sormalıdır. Mücadele önemlidir. Sessiz kalarak bir şey elde edemeyiz. Bu sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Toplumsal düşünme kabiliyetini yeniden kazanmalıyız’ diye konuştu. 327 bin atanamayan öğretmen ve 550 bin üniversite mezunu işsiz olduğunu belirten Koncuk, ‘Ülkemizin bu sorunları çözecek kaynağı var. Mesele, bu ülke kaynaklarını kullanma iradesine sahip olmaktır’ dedi.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necla Pur da, Üniversitelerdeki sendikalaşma oranının düşük seviyede olmasını ‘üzücü’ olarak nitelendirdi. Türkiye’de toplumsal örgütlü yaşamın çok yeni olduğunu belirten Pur,  ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi yapısının örgütlü yaşamı büyük ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi. Sendikalaşmanın, insan yaşamında çok önemli olduğunu vurgulayan Pur,  ‘Herkesin şapkayı önüne alıp düşünmesi gerekir. Ben sendikalara her zaman sıcak baktım ve bakmaya da devam edeceğim. Geçmişte de bu yönde çalışmalarım oldu. Sendikalaşmaya ilişkin teşvik mekanizmalarını çalıştırmak lazım. Sendikalı olmanın cazip olduğunun anlatılması gerekir. Sendikalı olursak birtakım haklara sahip olacağımızı düşünmeliyiz. Hak verilmez, hak alınır. Hak almak için örgütlü olmak, el ele olmak gerekir. Ben Marmara Üniversitesi Rektörü olarak üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırım, sendika başkanımın makul olan her talebini yerine getirdim, bundan sonra da her talebinize açığım. Zaten, bu güne kadar makul olmayan hiçbir talep de gelmedi’ dedi.