KONYA’DA İŞYERİ TEMSİLCİLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Türk Eğitim-Sen Konya 2 No’lu Şube İşyeri Temsilcileri İstişare Toplantısı 12.02.2010 tarihinde Konya Hekimevi’nde yapıldı. 250 kişinin katıldığı toplantıda Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Sekreter Musa Akkaş, Genel Dış İlişkiler ve Basın Sekreteri Sami ÖZDEMİR’in yanı sıra Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da hazır bulundu. Toplantının açılışını Konya 2 No’lu Şube Başkanı Sadi Eriş yaptı.

Toplantıda bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk,  “Tekel işçilerinin mücadelesine verdiğimiz destek, aynı zamanda tüm kamu çalışanları içindir. Çünkü 4/B ve 4/C şeklinde istihdam modellerinin çocuklarımız açısından büyük tehlike oluşturacağını bilmekteyiz. Üstelik Tekel işçilerinin aldığı paraya çalışacak çok insan var demek, devlet yönetiminde acziyeti, başarısızlığı  kabul etmektir. Bu mücadelenin içinde varız, var olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Özlük ve kazanılmış hakları tehdit eden unsurlarla mücadeleye sendika olarak devam edeceklerini söyleyen Koncuk, bu mücadelenin her platformda anlatılmasını istedi.

Kamu çalışanlarının 7 yıldır ciddi bir baskı altında olduğunu söyleyen Koncuk, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya da veryansın etti. Eğitim çalışanlarının Çubukçu ile ciddi sorunlar yaşadığını belirten Koncuk, sözleşmelilerin kadroya alınmadığını, kadrolu öğretmenlik dışındaki öğretmen istihdamına son verilmediğini, ailelerin parçalandığını, atama bekleyen öğretmen adaylarının sayılarının arttığını, ekonomik ve sosyal kayıpların devam ettiğini, yardımcı hizmetler sınıfının görev tanımının hala yapılmadığını, usulsüz atamaların tüm hızıyla sürdüğünü hatırlattı.

Koncuk, tüm eğitim çalışanlarını 13 Mart tarihinde yapılacak büyük mitinge davet ederek, haksızlıklara sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da, Türkiye Kamu-Sen’in verdiği mücadelenin zor şartlar altında gerçekleştirildiğini söyledi. Toplu görüşmelerde mali taleplerin ciddiye alınmadığını belirten Akyıldız, “ekonomik kriz dolayısıyla 200 TL alışveriş çeki talep ettik. Ancak siyasi iradeyi bir türlü ikna edemedik” dedi.

Türkiye Kamu-Sen’in toplu görüşme süreci sonrasında eylem sürecini başlattıklarını da hatırlatan Akyıldız, “25 Kasım eylemi amacına ulaşmıştır” dedi.

Abant’ta yapılan Çalıştay’a “Varolan hakkımızı tartıştırtmayız” diyerek, katılmadıklarını söyleyen Akyıldız, mali ve sosyal haklar, grevli, toplu sözleşmeli siyaset yapabilme hakkı için mücadele ettiklerini ancak bu mücadelenin kolay olmadığını belirtti.